Domaće sojino mlijeko sjajna je alternativa kravljem mlijeku i često korišten biljni napitak u veganskoj kuhinji. Ukusno je i jeftino, a lako se priprema i potrebna su samo dva sastojka: zrna soje i voda. A osim što ga možete sami napraviti kod kuće, također se može pronaći u gotovo bilo kojoj trgovini.
Sojino mlijeko ima mnogo snažniji okus od ostalih biljnih napitaka, poput primjerice zobenog mlijeka pa će ga neki možda malo teže piti. No, zato je idealno za pripremu kuhanih jela. Ima nešto veći postotak masnoće od ostalih biljnih mlijeka, a i teksturom je slično kravljem mlijeku.
Soja je općenito namirnica koja izaziva mnoge kontroverze. Kroz stoljeća je mišljenje o njenom korištenju bilo različito. Neki su joj bili naklonjeni, dok su ju drugi zaobilazili i koristili jako rijetko ili nikako, dok je u Aziji već stoljećima jedno od popularnijih mlijeka. Uspoređujući ga s kravljim mlijekom, sojino je bolje za zdravlje.
Nutritivna vrijednost
Sojino mlijeko bogato je ugljikohidratima, bjelančevinama, zdravim masnoćama te poput ostalih biljnih napitaka ne sadrži ni gram kolesterola. Od svih biljnih mlijeka, sojino mlijeko se može pohvaliti najvećim udjelom proteina. Od vitamina i minerala ističu se vitamini B12, A i D te od minerala kalij.
Ne sadrži laktozu, ali ni gluten pa ga mogu koristiti i oni koji su osjetljivi ili intolerantni na gluten.
Ako ga nutritivno usporedimo s kravljim mlijekom, sojino ima veću količinu željeza i vlakana. Sadrži i prirodne biljne hormone pod nazivom izoflavoni koji djeluju na organizam poput antioksidansa. Sadrži manje ugljikohidrata, masti i kalorija, a veće količine nezasićenih masnih kiselina. 100 g sojinog mlijeka sadrži 44 kalorije.
Preporučuje se za zdravlje srca, kostiju i prostate. Naime, iako je količina kalcija u sojinom mlijeku manja nego u kravljem, važno je spomenuti da je njegova iskoristivost čak 70% veća.
Sojino mlijeko dokazano olakšava simptome menopauze, a razlog tome su biljni hormoni - izoflavoni, koji nalikuju ženskom hormonu estrogenu. U tu svrhu potrebno je dnevno popiti dvije šalice mlijeka. Tako će se između ostalog i smanjiti učestalost i jačina navala vrućine.
Kako napraviti sojino mlijeko
Priprema sojinog mlijeka kod kuće je jednostavna. Bit će vam potrebna dva osnovna sastojka - zrnca žute soje i vode. No, važno je znati da se domaće sojino mlijeko prije upotrebe mora skuhati. Soja je mahunarka i kao takva ne može se konzumirati u sirovom obliku.
Osnovom receptu za sojin napitak mogu se dodati i ostali sastojci poput ekstrakta vanilije, kakaa ili rogača u prahu, zatim sladilo po želji (primjerice datulje) ili bilo koja druga zamjena za šećer.
Recept za sojino mlijeko
U nastavku donosimo recept za domaće sojino mlijeko. Od sastojaka navedenih u receptu dobit ćete 4 šalice mlijeka.
Sastojci
- 1/2 šalice ili 80 g suhe soje
- 4 šalice ili 1 l filtrirane vode
Po želji
- 1/2 žličice ekstrakta vanilije
- 4 datulje
Priprema
- Potopite žuta zrna soje preko noći, a sutradan ih ocijedite i uklonite vanjsku opnu (kožicu).
- Pomiješajte soju s 3 šalice vode (750 ml) i dobro izblendajte sve dok se sastojci dobro ne povežu i dok tekstura mlijeka ne postane glatka.
- Dobivenu smjesu procijedite kroz vrećicu za cijeđenje biljnih mlijeka, gazu ili gustu tkaninu pa dobivenom mlijeku dodajte još jednu šalicu vode (250 ml).
- Ulijte u posudu i prokuhajte mlijeko, a pritom uklonite nastalu pjenu pri vrhu. Kuhajte na srednje jakoj vatri 20-ak minuta i povremeno promiješajte.
- Dobiveno sojino mlijeko ostavite da se ohladi nakon čeha možete po potrebi dodati sladilo (datulje) i sve još jednom izblendati.
Recept za sojino mlijeko u prahu
Sojino mlijeko u prahu može biti savršena alternativa za one koji jednostavno nisu zainteresirani za konzumaciju mlijeka i zapravo je sojino mlijeko iz kojeg je uklonjena sva voda. Obično je bijele ili bež boje i dovoljno je topiv da se može miješati s drugim pićima ili dodati u smoothie. Sojino mlijeko se priprema korištenjem cijelih zrna soje.
Sastojci
- 1/2 šalice bijelih sojinih zrna, ispranih
- 2 šalice vode za namakanje
Priprema
- Opranu soju namočiti preko noći u staklenoj posudi.
- Sljedećeg jutra stavite ju u mikrovalnu u vodu na otprilike 3 minute.
- Soju izvadite iz vode i stavite u posudu do 3/4 napunjenu hladnom vodom i skinite im kožicu.
- Procijedite i osušite papirnatim ručnicima ili krpom. Pustite ih da se osuše preko noći.
- Pecite na tavi na srednjoj do jakoj vatri uz povremeno miješanje dok ne poprimi smeđu boju, otprilike 10 - 15 minuta dok ne omekša.
- Stavite zrna soje u blender ili mlinac za kavu i miksajte oko 2 minute
- Procijedite prah pomoću finog cjedila ili sita.
- Čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi na tamnom, hladnom mjestu do 8 tjedana.
Ako želite ponovno pretvoriti prah u mlijeko, dodajte 1/4 šalice tople vode u malu zdjelu. Stavite dvije mjerice sojinog mlijeka u prahu u zdjelu i miješajte dok se ne sjedini. Umiješajte 2 žličice ekstrakta vanilije ili badema. Zagrijte 1 šalicu vode u maloj posudi, smjesu dodajte u vodu na štednjaku i promiješajte. Zakuhajte i pustite da lagano kuha 2 - 3 minute. Dodajte šećer po ukusu. Procijedite kroz gazu i poslužite ili čuvajte u hladnjaku do 4 dana.
Savjeti
Kod pripreme sojinog mlijeka koristite žutu soju koja je za tu svrhu najbolja. Po potrebi možete dodati više ili manje vode, ovisno o tome volite li gusto ili rijetko mlijeko. Slobodno dodajte i bilo koje sladilo po želji. Dodajte ga postupno u blender kako mlijeko ne biste previše zasladili.
U nekim receptima dodaje se i prstohvat soli pa ako želite dodajte i sol prije blendanja soje i vode.
Sojinom mlijeku možete dodati i kakao, cimet ili bilo koji drugi začin po želji. Tako ćete dobiti mlijeko s okusom kojeg možete konzumirati jednako kao i prirodno sojino mlijeko bez dodataka.
Skladištenje
Sojino mlijeko u zatvorenoj staklenci na hladnom u hladnjaku može trajati 3 - 5 dana. Rok trajanja ovisit će o posudi ili staklenci u kojoj držite mlijeko pohranjeno.
Ako mlijeko ima ugodan miris i okus i izgledom izgleda dobro, možete ga konzumirati i nakon pet dana.
Zamrzavanje
Sojino mlijeko možete zamrznuti i kao takvo držati u zamrzivaču 3 - 6 mjeseci. No, ono često tako gubi teksturu, ali i svoj okus. Što se tiče nutritivnih vrijednosti i sigurnosti korištenja, nema razloga da ga ne skladištite u zamrzivaču.
Ipak, budući da prilikom otapanja dolazi do promjena njegove teksture, u tom slučaju bolje ga je iskoristiti za kuhanje nego za pijenje.
Upotreba
Sojino mlijeko možete koristiti jednako kao i sve ostale biljne napitke ili kao kravlje mlijeko. Dodajte ga u doručak žitnim pahuljicama, pripremite chia puding ili zobenu kašu i granolu. S obzirom na to da je sastavom slično kravljem mlijeku, njime možete zamijeniti mlijeko u receptima za pripremu slastica i torta. Od sojinog mlijeka možete napraviti i domaći tofu.
S obzirom na to da mu je okus neutralan možete ga dodati i kod pripreme slanih jela. Odlično će se uklopiti u razne umake, variva i složence.
Ako mu dodate zaslađivač i prirodne arome poput cimeta i ekstrakta vanilije, možete ga piti uz doručak ili večeru, ali i dodati u kavu umjesto kravljeg mlijeka.
Kako iskoristiti okaru
Ostaci soje koji ostaju nakon cijeđenja mlijeka ili pripreme domaćeg tofua zovu se okara. Okara sadrži visok postotak bjelančevina, kalcija, željeza i riboflavina.
Možete je osušiti prilikom čega ćete dobiti dehidriranu okaru koju možete dalje samljeti u sojino brašno i koristiti pri pripremi kruha ili zamrznuti te koristiti kasnije za kuhanje. Od okare možete pripremiti i tempeh, veganske okara burgere ili veganske kobasice. Također, okara može poslužiti kao gnojivo.
Foto: bigfatcat / Pixabay
Odgovori