Od davnina kakao se koristi zbog svojih bogatih hranjivih vrijednosti, a danas s pravom ulazi u skupinu superhrane. Smatra se da je njegovo podrijetlo negdje iz tropa Južne Amerike, a plodovi biljke kakaa najčešće se koriste u pripremi toplih napitaka, čokolade i kakao praha.
Kakao pripada porodici Sterculiaceae, drvenasta je biljka i u prosjeku može narasti do osam metara. Plod kakaa ima jajolik oblik, može težiti do pola kilograma i biti dugačak 30-ak centimetara. Unutar ploda nalazi se bijelo meso te od 20 do 60 sjemenki.
Svaka sjemenka kakaa ima 50 posto masnoće zbog čega je pogodna za izradu maslaca. Kakao, između ostalog, sadrži i teobromin koji je po djelovanju sličan kofeinu.
U vrijeme vladavine kralja Montezume, kakao napitak smjeli su konzumirati samo najveći ratnici i ostala elita jer se smatralo da ima svečane i sakralne karakteristike.
Nadalje, botaničar Linne iz Švedske kakau je dao naziv Theobroma cacao L., što u prijevodu s latinskog jezika znači "hrana bogova".
U Europu je kakao stigao u obliku napitka prvi puta davne 1519. godine.
Danas se kakao u divljini može pronaći još jedino u Andama na visinama od 200 do 400 metara, oko rijeke Orinoco te u Amazoni.
Upotreba kakaa
Čitavi plod kakaa je jestiv. Od pulpe kakaa mogu se raditi sokovi, a od ploda kakao maslac, prah ili kakao zrna. Smatra se da je sirovi kakao u prahu, zrncima ili komadićima jedna od najzdravijih namirnica na svijetu. Iako će vam u prvu ruku djelovati ukusno jer izgledom podsjeća na čokoladu, važno je napomenuti da je poprilično gorak.
Od plodova kakaa izrađuje se čokolada, ali zagrijavanjem i ostalom preradom kakaa, on gubi svoja vrijedna svojstva. Stoga, konzumirate li čokoladu i mislite da je ona zdrava, moramo vas razuvjeriti, jer bez obzira birate li onu s većim postotkom kakaa, većina hranjivih sastojka se izgubi u procesu prerade. Upravo zbog toga, kakao se preporučuje konzumirati u sirovom obliku, pri izradi raw deserata, raw torti i kolača te ostali deserata.
Kakao maslac možete koristiti za pripremu zdravih sirovih kolača i torti, od praha možete pripremiti ukusni kakao napitak ili ga dodati u zobene pahuljice za doručak. Kakao zrnca, iako nešto tvrđa i pomalo gorka, odlično će se spojiti sa slatkim chia pudingom ili grizom, a možete ih konzumirati i samostalno za međuobrok. Od kakaa možete pripremiti i domaću ručno rađenu čokoladu koja bez prerade i zagrijavanja zadržati sva ljekovita svojstva kakaa.
Birajte uvijek organski kakao s certifikatom, a sve njegove proizvode možete nabaviti u prodavaonicama zdrave hrane.
Ljekovita svojstva kakaa
Kakao je bogat antioksidansima koji utječu na poboljšanje zdravlja, a prednjači velikom količinom željeza. Upravo radi toga preporučuje se i u veganskoj prehrani. 29 grama kakaa sadrži čak 315 posto preporučenih količina željeza.
Smatra se da kakao ima više antioksidansa od također ljekovitih acai bobica, šipka, goji bobica, borovnica i crnog vina zajedno.
Osim bogatstvom željeza, ističe se i velikom količinom magnezija koji pomaže oporavku mišića nakon tjelesne aktivnosti, ali i u stresnim situacijama.
Uz magnezij i željezo, u kakao se nalaze velike količine vitamina C te minerala cinka, mangana i kroma.
Konzumiranjem kakaa štitimo tijelo od slobodnih radikala, te čuvamo zdravlje srca i krvnih žila. Naime, više od 300 kemijskih spojeva koji se nalaze u kakau štite tijelo od srčanih bolesti, sprječavaju moždani i srčani udar te začepljenje krvnih žila. Također, mogu smanjiti visoki krvni tlak, razinu šećera i štetni kolesterol.
Kakao sadrži i kemijske spojeve, odnosno hormone sreće dopamin i serotonin, koji utječu na smanjenje stresa i depresije te povećanje pamćenja i koncentracije. Neki spojevi iz kakaa mogu utjecati i na prevenciju raka.
Foto: eliasfalla/Pixabay
Odgovori