Himalajska sok je kamena sol (halit) često ružičaste nijanse zbog minerala u tragovima, a koristi se kao dodatak hrani gdje zamjenjuje rafiniranu kuhinjsku sol.
Dobiva se iz jednog od najvećih i najstarijih rudnika Khewra nastalog prije više od 800 milijuna godina u Pakistanu. Riječ je o netaknutom nalazištu u pakistanskoj regiji Punjab koje je nastalo pod utjecajem prirode, odnosno zbog tektonskih poremećaja koji su rezultirali time da je plitki dio mora ostao zarobljen duboko ispod površine. Kako su godine prolazile, tako je taj dio mora polako isparavao, a u tim uvjetima taložile su veće količine naslaga morske soli s visokim udjelom minerala.
Snijeg, led i vulkanska lava sačuvali su je od onečišćenja, a čistoća sastava podarila joj je naziv i "kraljevska sol". Himalajska sol smatra se najčišćom na svijetu jer je riječ o nerafiniranoj soli koja se sakuplja ručno i koristi tako kako je sakupljena, u svom čistom, prirodnom obliku - bez dodataka koji sprječavaju njezino zgrudnjavanje. S druge strane, kamena ili kuhinjska sol najviše je obrađivana pa je slijedom toga i rafinirana, dok je morska sol nešto manje obrađena od kuhinjske soli pa je stoga i bolji izbor.
Sastav
Himalajska sol sastoji se od 98% natrijevog klorida i 2% minerala. Zanimljive je bijele i ružičaste boje koju duguje većem udjelu željeza, sastoji se od 84 minerala kao što su kalcij, kalij, magnezij, molibden i drugi. No, iako je himalajska sol zbog brojnih elemenata bogatija uspoređujemo li je s kuhinjskom solju, spomenuti elementi i minerali u njoj se nalaze samo u tragovima, a sol se unosi u premalim količinama da bi oni značajnije utjecali na organizam.
Razlika između himalajske i kuhinjske soli
Himalajska sol je po svojoj kemijskoj strukturi natrijev klorid, što znači da je identična običnoj kuhinjskoj soli. No, ono što ih razlikuju je postupak sakupljanja koji himalajskoj soli daje mogućnost da zadrži velik broj minerala i ostalih važnih elemenata kojih nema u kuhinjskoj soli.
Ljekovitost himalajske soli
Himalajska sol se često promovira uz neutemeljene tvrdnje da ima zdravstvene prednosti. No, ono što je sigurno i dokazano je da minerali iz himalajske soli mogu pomoći u boljem funkcioniranju mišićno koštanog i živčanog sustava (1) te tako pomoći kod sprječavanja brojnih tegoba.
Smanjuje kiselost organizma, ubrzava njegovo čišćenje i izbacivanje štetnih tvari (2).
Jedna od njezinih najvećih prednosti je ta što hidratizira organizam u kombinaciji s potrebnom tekućinom. Tu se razlikuje od morske soli koja može čak i potaknuti dehidraciju. Stoga se preporučuje kod većih tjelesnih napora, posebice sportašima. Dovoljno ju je samo pomiješati s vodom i popiti. Tako ćete na brzi način nadoknaditi izgubljene elektrolite.
S obzirom na to da sadrži više minerala, a manje natrija od kuhinjske i morske soli, nema toliko velik utjecaj na povišenje krvnog tlaka, a ako imate problema sa sinusima i dišnim putevima, preporučuje se inhalacija s himalajskom soli koja će ublažiti tegobe i oteknuće sluznice.
Utjecaj na mršavljenje
Prema nekim izvorima koji se bave temama mršavljenja, uključivanje "žličice himalajske ružičaste soli" rastopljene u vodi u vašu jutarnju rutinu trebalo bi pomoći u mršavljenju. Izvori također tvrde da bi kupke napravljene od himalajske kamene soli i korištene svaki drugi dan trebale imati pozitivan utjecaj na celulit, no ove tvrdnje nisu znanstveno dokazane.
Upotreba u kuhinji
S obzirom na to da njezina boja varira od ružičaste do bijele, zanimljiv je izbor ako želite svoja jela dodatno dekorirati. Osim toga, poboljšat će okus jela jer njezin je okus nenametljiv i blag i kao takav odličan izbor za sva slana, ali i slatka jela kojima je potrebna mala količina soli.
Također, preporučuje se dodati u smoothieje i sve zdrave napitke pripremljene od kombinacije voća i povrća.
S obzirom na to da učinkovito provodi toplinu, idealna je za pečenje ili roštiljanje mesa, peradi, jaja, ribe, plodova mora, svježeg voća i povrća.
Može se koristiti čak i za pečenje kolačića, pogačica, pizza i drugih peciva.
Štoviše, možete ih rashlađene koristiti za posluživanje hladnih jela i deserta - što ih čini nevjerojatno svestranim. Na primjer, hladni blokovi himalajske soli mogu se koristiti za posluživanje sushija, sireva, mesa, voća, kreme, sladoleda ili sorbeta.
Kuhanje na bloku himalajske soli zanimljiv je način pripreme i posluživanja hrane. Iako su neke od njegovih hvaljenih dobrobiti preuveličane, može poboljšati okus jela dodajući dašak slanosti. Ipak, također može potaknuti pretjeranu konzumaciju soli i neizravno smanjiti unos joda zbog čega je najbolje koristiti blok himalajske soli u umjerenim količinama. Ako želite isprobati ovu jedinstvenu metodu pripreme hrane, blokove himalajske soli možete pronaći u specijaliziranim trgovinama.
Blok himalajske soli jednostavan je za korištenje, ali morate imati na umu nekoliko savjeta prije početka korištenja. Obavezno provjerite je li sol potpuno suha prije upotrebe, jer bilo kakva vlaga može uzrokovati njegovo širenje i pucanje tijekom zagrijavanja.
Polako ga zagrijavajte jer prebrzo zagrijavanje bloka soli također može uzrokovati njegovo pucanje. Kako biste to spriječili, najbolje je povećati temperaturu pećnice za najviše 9°C svakih 15 minuta. Zagrijavanje bloka soli izravno u pećnici povećava rizik od pucanja, pa biste ga trebali prethodno zagrijati na roštilju ili ploči štednjaka prije nego što ga stavite u pećnicu.
Zagrijavanje može uzrokovati male pukotine na bloku soli i prirodnu promjenu boje, stoga pokušajte uvijek kuhati na istoj strani kako se pukotine ne bi povećale.
Blok soli može doseći vrlo visoke temperature i ostati vruć nekoliko sati. Uobičajene rukavice za pećnicu neće biti dovoljna zaštita, stoga biste trebali razmisliti o upotrebi boljih rukavica otpornih na toplinu.
Nemojte koristiti mast. Maslac i ulja za kuhanje nisu potrebni i skratit će vijek trajanja vašeg bloka himalajske soli. Također ga ne potapajte u vodu, jer voda otapa sol, pa je bolje čistiti ga vlažnom spužvom. Tvrdokorna područja mogu se izribati spužvicom za ribanje ili mekom četkom.
Upotreba u kozmetici
Osim u jelima, često se koristi i kod:
- inhalacija (tegobe s dišnim putevima poput bronhitisa, astme, bolova u sinusima)
- kupki za tijelo i noge
- pilinga tijela
- tretmana vlasišta
- himalajske lampe (negativni ioni koje otpušta čiste zrak i pridonose ugodnijem ugođaju)
- Minerali iz himalajske soli preko kože ulaze u organizam i tako pridonose njegovom zdravlju.
Savjeti
Ako u svojoj prehrani želite izbjegavati aditive i razne umjetne dodatke, himalajska sol je pravi izbor za vas. No, budite oprezni jer ona, za razliku od kuhinjske soli, ne sadrži jod. A većina ljudi nadomjesti jod u prehrani upravo kroz svakodnevno konzumiranje soli.
Jod je element posebno bitan za zdravlje štitnjače. Kod nedostatka joda štitnjača ne može proizvesti potrebne hormone pa njegov manjak može ozbiljno ugroziti zdravlje i uzrokovati gušavost. Iako se simptomi gušavosti poput oticanja vrata brzo povlače nakon što se jod ponovo uvede u prehranu, moguća su trajna oštećenja štitnjače.
Stoga, ako ste odlučili koristiti himalajsku sol, obvezno uzimajte dodatke joda ili svoju prehranu obogatite nekim drugim namirnicama koje sadrže jod. Odličan izvor joda u prehrani su, primjerice, morske alge.
U slučaju trudnoće budite dodatno oprezni jer se tada potrebe za jodom dodatno povećavaju. Isto vrijedi i za period tijekom dojenja kada su potrebe za majku i dalje povećane, ali sada se moraju namiriti i one djetetove jer ono dobiva jod kroz majčino mlijeko.
Koliko soli je dovoljno
Iako ne možemo živjeti bez soli i prevelik unos može naštetiti zdravlju. Postoje podaci da se u Hrvatskoj troše velike količine soli koje ponekad i dvostruko premašaju preporučenu dnevnu granicu. Stoga, bez obzira o kojoj vrsti soli se radi, njezin unos ne bi trebao biti veći od 5 g na dan.
Gdje kupiti himalajsku sol
Himalajsku sol možete kupiti u svim trgovinama zdrave hrane, a sve češće se može naći i u velikim trgovačkim lancima.
Može se nabaviti u sitnom i krupnom obliku. Sitnija se preporučuje za jelo, dok se krupna može odlično iskoristiti za piling tijela i nogu te pripremu kupki.
Izvori:
- Ebashi, S. (1983). Regulation of Muscle Contraction. Cell and Muscle Motility, 79 - 87. doi:10.1007/978-1-4615-9296-9_4
- Lambert H, Frassetto L, Moore JB, Torgerson D, Gannon R, Burckhardt P, Lanham-New S. The effect of supplementation with alkaline potassium salts on bone metabolism: a meta-analysis. Osteoporos Int.; travanj 2015; (4):1311-8. doi: 10.1007/s00198-014-3006-9
Foto: pompi / Pixabay
Odgovori