Kakao maslac je prirodna biljna mast koja se dobiva iz kakaovca ili zrna kakaovca i, unatoč nazivu, ne sadrži maslac ni mliječne proizvode.
Dobiva se hladnim prešanjem kakao zrnaca te kao takav sadrži više od 300 ljekovitih kemijskih spojeva od kojih se u prvom planu nalaze visoko vrijedni antioksidansi. Naime, što se tiče koncentracije antioksidansa, njihova količina je najveća upravo u kakau. Stoga, kakao maslac spada u kategoriju superhrane.
Osim kao cijenjeni sastojak u zdravoj prehrani i jedan od sastojaka za izradu kolača i čokolade, kakao maslac se koristi i za njegu kože, pa tako čini sastojak brojnih kremi, losiona i sapuna.
Što je kakao maslac
Kakao maslac je prirodna biljna mast koja se dobiva iz zrna kakaovca i ne sadrži mliječne proizvode ni maslac. Nakon što se mahune kakaovca uberu, zrna koja se nalaze u njima se fermentiraju, suše i peku. Te pečene mahune se zatim samelju. Proces mljevenja omogućuje odvajanje kakao maslaca od kakaove mase (koja često izgleda kao kakao prah). S obzirom na to da zrna kakaovca potječu od biljke kakaovca Theobroma, ova odvojena mast kakaovca poznata je i kao ulje theobroma.
Iako je ulje, kakao maslac je čvrst na sobnoj temperaturi. Previše je nježan i teško ga je koristiti bez prethodnog taljenja, ali ima nisko talište. Ima blagu aromu čokolade, ali ne daje čokoladni okus.
Porijeklo
Kakao se od davnina smatrao ljekovitom i visoko vrijednom namirnicom. Naime, švedski botaničar Linne, kakau je dao naziv Theobroma cacao L., "Theobroma" je u prijevodu "hrana bogova". Astečki kralj Montezumi toliko je cijenio ovaj napitak da je smatrao da on mora biti rezerviran za elitu i ratnike.
Kakao je drvenasta biljka koja naraste između 4 i 8 m visine. Porijeklo joj je iz južne Amerike, a njezin plod se najčešće koristi za pripremu čokolade. Plod kakaa je jajastog oblika, težak oko 500 g te dug 30-ak cm. U plodu, unutar bijele mesnate pulpe, nalazi se između 20 i 60 sjemenki. Pulpa se može koristiti za izradu sokova.
U divljini kakao još samo raste u nizinama Anda na visini 200 - 400 m, kod rijeke Orinoco te oko Amazone. U Europi se s kakaom prvo susreo Christopher Columbo koji ga je nazvao lješnjacima čudnog izgleda.
Upotreba
Kakao maslac često se koristi u sklopu zdrave prehrane, za pripremu čokolade, kolača, krema i deserata, a čest je i kod pripreme raw slastica. Koristi se pri izradi sirovih torta u koje se ne dodaju namirnice životinjskog podrijetla niti bilo kakve rafinirane namirnice poput šećera i brašna.
Iako je sastojak svih čokolada, važno je napomenuti da u slučaju ako ćete konzumirati običnu čokoladu, nećete moći uživati u blagodatima ljekovitog kakao maslaca. Naime, o koliko god tamnoj čokoladi se radilo, u prilikom procesa proizvodnje dolazi do zagrijavanja kakaa pri čemu se gube njegova ljekovita svojstva. Upravo zbog toga se preporučuje kupovati i konzumirati isključivo organski kakao maslac kojeg možete nabaviti u svim trgovinama zdrave hrane.
Zanimljivo je spomenuti da je kakao maslac na sobnoj temperaturi krut te se otapa na temperaturi 34 - 38°C. Ima stabilnu strukturu i teško se kvari. Zbog svoje odlične kristalne strukture najpogodniji je za izradu čokolada.
Kako koristiti kakao maslac
Iako se kakao maslac lako topi, potrebno je biti pažljiv. Topi se kao što biste otopili čokoladu, lagano, bilo u posudi na pari ili u mikrovalnoj pećnici, počevši s jednominutnim intervalima. Također bit će potrebno dulje vremena da se otopi nego čokolada.
Neki ga dodaju otopljenog u smoothije ili ga umiješaju u vruću čokoladu kako bi mu okus učinili bogatijim. S kakao maslacem možete kuhati i peći, ali morate uzeti u obzir njegova svojstva, kao i njegovu cijenu. Kakao maslac je skup, stoga ako ćete njime zamijeniti masnoću prilikom pečenja, dobit ćete vrlo skup desert.
Ako se planira koristiti kao zamjena za drugi biljni maslac, ne može se koristiti kao zamjena u mjeri 1:1. Kakao maslac čini 100% masti, dok običan maslac ima općenito 82% masnoće, što znači da je ostalih 18% voda i drugi sastojci u tragovima. 82% običnog maslaca možete zamijeniti s 82% kakao maslaca, a za ostatak možete dodati tekućinu poput vode ili kave. No, češće se mijenja samo dio masnoće u receptu, kao što je zamjena 1/4 ili 1/2 maslaca s kakao maslacem.
Za recepte koji zahtijevaju ulje, koje je 100% masnoće (poput kakao maslaca), pravila su malo drugačija. Zamjena ulja u veganskom kolaču s kakaovim maslacem funkcionira dobro; čak može smanjiti masni osjećaj koji se može pojaviti ako se koristi samo ulje, koje ostaje tekuće na sobnoj temperaturi.
Kakao maslac također je dobra zamjena za kokosovo ulje - drugo ulje koje je kruto na sobnoj temperaturi. Kad god pečete s kakao maslacem, imajte na umu da će se konačni proizvod više stvrdnuti nakon pečenja, jer se kakao maslac stvrdne dok se hladi, kao i kokosov maslac.
Recept: Domaća čokolada
Želite li uživati u blagodatima kakao maslaca i ukusne čokolade, napravite svoju domaću čokoladu. U nastavku donosimo jednostavan recept po kojemu ćete pripremiti domaću svježu čokoladu.
Sastojci
- 1 šalica rastopljenog kakao maslaca
- 1/2 šalice sirupa od javora (ili bilo kojeg drugog zaslađivača)
- 3 žlice kakao praha
- dodatak - lješnjaci, grožđice ili bilo što drugo što volite
Priprema
- Pomiješajte sve sastojke u posudi koju ste uronili u vruću vodu kako bi se svi sastojci otopili i povezali.
- Nakon toga, smjesu prebacite u posudu koju ste obložili papirom za pečenje te stavite odmah u hladnjak.
- Nakon što se čokolada stisnula, izrežite je i spremna je za konzumaciju.
Skladištenje
Kakao maslac se čuva na hladnoj sobnoj temperaturi i daleko od svjetlosti. Odaberite tamne posude i čuvajte ih dalje od prozora ili u hladnjaku. Kakao maslac inače je sastojak koji “oprašta”. Vrlo je stabilan na sobnoj temperaturi i može trajati neograničeno dugo, čak i ako ga "zaboravite" pospremiti.
Ljekovitost
Ako ćete uspoređivati kakao maslac s bilo kojom drugom namirnicom na svijetu, on od svih sadrži najveću koncentraciju antioksidansa. Odličan je izvor željeza pa se preporučuje kod anemije, ali i velikih količina magnezija, cinka, mangana, kroma i vitamina C. 30-ak g kakaa na dan zadovoljit će više od 300% dnevnih količina za željezom.
Svaka sjemenka kakaa sadrži oko 50% masti od koje se radi kakao maslac. U kakau se nalazi i sastojak koji je po sastavu sličan kofeinu, a riječ je o teobrominu. Bez obzira na to kako ga konzumirate, u zrnu ili prahu, važno je da bude sirov jer se kao takav smatra najcjenjenijom namirnicom na svijetu.
Kakao sadrži i dopamin, serotonin te feniletilamin koji se smatraju zaslužnim za dobro raspoloženje. Bogat je omega-6 masnim kiselinama koji pomažu kod boljeg funkcioniranja tijela te za zdravlje mozga.
Foto: Hanna / Pixabay
Odgovori