Želite napraviti kremasto zobeno mlijeko od samo dva sastojka za pet minuta? Slijedite recept i napravite domaće zobeno mlijeko! Proces izrade zobenog mlijeka je jednostavan, a uključuje zobene pahuljice i vodu. Ova dva sastojka se izblendaju, cijeđenjem se odvoji pulpa i dobili ste zobeno mlijeko! Ukusno i kremasto.
Osnovnom receptu od zobi mogu se dodati još neki sastojci po želji. Ako volite slatko zobeno mlijeko, u blender ubacite još nekoliko datulja, za čokoladno zobeno mlijeko bit će dovoljna žlica kakaa.
Nutritivna svojstva zobenog mlijeka
Važno je naglasiti da se zobeno mlijeko gledajući nutritivna svojstva uvelike razlikuje od same zobi. Proces izrade biljnog napitka dovodi do nešto manjeg broja nutrijenata u mlijeku nego u punozrnatoj zobi.
Zobeno mlijeko je jedno od kaloričnijih napitaka. U 100 ml zobenog mlijeka obično se nalazi 40-ak kalorija koje većim dijelom dolaze od šećera i ugljikohidrata.
Zobeno mlijeko dobar je izvor vitamina E i folne kiseline, dok se u tragovima mogu pronaći vitamini A, B i D te od minerala kalij, kalcij, fosfor i željezo.
Budući da ne sadrži kolesterol preporučuje se onima koji paze na zdravlje srca i krvnih žila, ali i onima na dijeti sa smanjenim udjelom masnoća. Jedna šalica zobenog mlijeka ima svega 5 grama masti od kojih nema zasićenih masnoća.
Zobeno mlijeko sadrži beta glukan - visoko vrijedni nutrijent, odnosno vlakno koje djeluje stimulirajuće na imunološki sustav te time i sprječavanje infekcija.
Osim beta glukana, zobeno mlijeko sadrži i ostala vlakna bitna za dobar rad probavnog sustava.
Zobeno mlijeko u svom sastavu nema puno proteina, a ne preporučuje se ni onima osjetljivima ili alergičnima na gluten.
Kako napraviti zobeno mlijeko
Najjednostavniji i najbolji recept za zobeno mlijeko je taj da na četiri šalice vode, dodate jednu šalicu zobenih pahuljica. Izblendajte sastojke na najjačoj brzini 30 do 45 sekundi i procijedite.
Na tržištu su dostupne vrećice za cijeđenje biljnih mlijeka, no u ovom slučaju postoji mogućnost da će vam kroz spomenuto cjedilo proći i previše pulpe pa vaše mlijeko neće biti toliko fine teksture. Stoga, bolji izbor je gaza ili čak neki stari dio odjevnog predmeta kroz čiju će puniju tkaninu proći isključivo mlijeko, bez pulpe.
Ovom metodom dobit ćete kremasto mlijeko idealno za svakodnevno korištenje. Možete ga dodati u kavu, matchu, pahuljice od zobi i ostalih žitarica, granolu, kod pripreme kruha i peciva, kolača i slastica.
Recept za zobeno mlijeko
Sastojci (4 čaše zobenog mlijeka):
- 1 šalica zobenih pahuljica
- 4 šalice vode
- prstohvat soli
Po želji:
- 1 velika otkoštena datulja ili 15 ml javorovog sirupa
- pola žlice ekstrakta vanilije
- 2 žlice kakaa u prahu za čokoladno zobeno mlijeko
- 1/4 šalice svježeg bobičastog voća
Priprema
U blender dodajte zobene pahuljice, vodu i sol te sve ostale dodatke po želji te blendajte 30 sekundi do maksimalno 1 minute, dok se svi sastojci dobro ne sjedine. Zobene pahuljice ne trebaju biti potpuno usitnjene, a pretjerano blendanje može dovesti do pretjeranog otpuštanja škrobi i sluzavosti.
Nakon blendanja kušajte napitak i ako nije dovoljno sladak, dodajte još sladila.
Premjestite napitak u veliku posudi i započnite sa cijeđenjem kroz staru majicu. Kao što je već spomenuto, vrećica za cijeđenje biljnih mlijeka u ovom slučaju neće biti dovoljna. Mlijeko bi moglo sadržavati previše pulpe.
Kako napraviti zobeno mlijeko s okusom
Osnovnom receptu od zobenih pahuljica i vode možete dodati razne dodatke kako biste dobili napitak s okusom po vašoj želji. Dodajte po želji prstohvat soli ili dvije do tri datulje za nešto slađu verziju mlijeka, ekstrakt vanilije ili kakao u prahu za čokoladno zobeno mlijeko. Prije blendanja provjerite slatkoću i dodajte javorovog sirupa ili bilo kojeg drugog sladila. Za zobeno mlijeko s okusom šumskog voća, dodajte bobičasto voće po želji - borovnice, maline, jagode ili mješavinu svih navedenih.
Uz navedene dodatke, dobit ćete domaće zobeno mlijeko po svojoj želji, a bez velikih količina šećera koji se obično nalaze u kupovnom zobenom mlijeku s dodatkom aroma.
Kako izbjeći "sluzavo zobeno mlijeko"
Pretjerano ili predugo blendanje može učiniti teksturu zobenog mlijeka suviše sluzavom. Stoga, pripazite da predugo ne blendate zobene pahuljice. Ograničite vrijeme blendanja na 30 do 45 sekundi.
Osim toga, prethodno namakanje zobenih pahuljica također može napitak učiniti pretjerano sluzavim. Dodajte ih odmah u blender uz dovoljnu količinu vode i izblendajte.
Ponekad ga i uobičajeno zagrijavanje može učiniti sluzavim ili želatinastim pa ako ne želite taj efekt, izbjegavajte zagrijavanje na štednjaku.
Još jedan trik kako biste izbjegli sluzavu teksturu zobenog mlijeka je taj da ga procijedite dva puta kako biste bili sigurni da ste uklonili sav suvišni škrob koji može dovesti do spomenute teksture.
Mogu li se koristiti zrna zobi ili zobena kaša
Iako se u principu sve vrste obrađene i neobrađene zobi mogu koristiti za izradu zobenog mlijeka, najbolje će biti ono pripremljeno sa zobenim pahuljicama. Koristeći neobrađena zrna zobi dobit ćete manje kremasto mlijeko, a od zobene kaše previše gusto zobeno mlijeko.
Je li zobeno mlijeko bez glutena
Gluten u zobenom mlijeku može biti sporan za one alergične na gluten ili oboljele od celijakije. Postoji mogućnost da će čak i certificirane zobene pahuljice bez glutena, naštetiti osobama osjetljivima na gluten.
Kako čuvati zobeno mlijeko
Nakon izrade, zobeno mlijeko držite u zatvorenim staklenkama na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u hladnjaku. Dobro skladišteno zobeno mlijeko može se čuvati na hladnom i do pet dana. Osjetit ćete drukčiji miris zobenog mlijeka koje više nije za upotrebu.
Zašto se zob odvaja od vode
Razdvajanje zobi potpuno je normalan proces, ne samo kod zobenog napitka, već i kod svih ostalih biljnih mlijeka. Preporučuje se prije upotrebe dobro protresti kako bi se svi sastojci ponovo dobro sjedinili.
Kako koristiti zobeno mlijeko
Zobeno mlijeko možete dodati:
- zobenim pahuljicama
- zobenoj kaši
- mješavini žitarica od zobi, pira, ječma, rižinih pahuljica i ostalih sastojaka
- kuhanju
- samostalnoj upotrebi (ispijanju domaćeg zobenog mlijeka)
- kavi
- kakao prahu za izradu zobenog kakao napitka
Kako iskoristiti pulpu nakon izrade zobenog mlijeka
Preostalu pulpu nakon cijeđenja zobenog mlijeka možete iskoristiti za pripremu kolača i slastica, granole, kao dodatak pahuljicama za doručak ili za pripremu kruha i peciva. Nemojte ga bacati, već ga pametno iskoristite za pripremu nekih drugih jela.
Foto: shixugang / Pixabay
Odgovori