Mlijeko od pira jedno je od najkvalitetnijih biljnih mlijeka i zbog toga bi se trebalo što češće naći u veganskoj prehrani. Dobar je izvor vitamina E i kalcija, a budući da sadrži visokokvalitetni gluten, mogu ga koristiti i oni koji ne podnose dobro gluten.
Nutritivno je bogato, a gledajući prehrambene vrijednosti slično bademovom mlijeku i mlijeku od lješnjaka. Odlična je zamjena za kravlje mlijeko u veganskoj prehrani jer ne sadrži životinjske proizvode te svima onima alergičnima na laktozu.
Što je pir
Pir je žitarica poznata po svojim bogatim prehrambenim svojstvima. Sadrži odličnu kombinaciju proteina i ugljikohidrata te je jedan od rijetkih biljnih proteina koji sadrži svih osam aminokiselina bitnih za zdravu vegansku prehranu.
Pir potječe iz srednje Azije, a još se naziva i krupnik ili dinkel. Prethodio je pšenici, a i izgledom joj je sličan. U skupini je najstarijih uzgojenih žitarica na svijetu pa nosi naziv i "drevna žitarica".
Postoji spisi koji govore o tome da pir datira najmanje do 9000 godina prije Krista, a spominje se i u Bibliji. Ovu žitaricu poznavali su i uzgajali još u drevnom Egiptu.
Nadimak joj je "žitarica Gala" jer je u to vrijeme bila glavna u njihovoj prehrani. Naime, budući da je pšenica tada bila rijetkost, pir je zauzeo glavno mjesto u prehrani Gala.
Nakon toga, popularnost pira je pala s pojavom drugih kultura poput pšenice, kukuruza i riže. No, danas se sve više vraća, a glavni razlog povratka popularnosti pira su njegova nutritivna svojstva. Danas pir sve više zauzima mjesto i u organskoj proizvodnji.
U posljednjih nekoliko godina popularnost pira je porasla i proizvodi od pira sve su češći i na našem tržištu. Tako se osim pirovog mlijeka, često koristi griz od pira i brašno od pira od kojeg se izrađuju kruh i pekarski proizvodi.
Nutritivne vrijednosti pirovog mlijeka
Pirovo mlijeko sadrži obilje vitamina B, D i E te minerala poput željeza, kalcija i magnezija cinka i bakra, a 100 grama pira ima i dva puta više kalcija nego dvije šalice kravljeg mlijeka.
Visoko je probavljiva žitarica koja iako sadrži gluten, riječ je visokokvalitetnom glutenu koji omogućuje da ga i oni intolerantni i alergični na gluten u nekim slučajevima mogu koristiti.
Pirovo mlijeko sadrži 45 do 60 kalorija na 100 ml, što ovisi o konačnoj pripremi i upotrebi dodataka. S obzirom na kalorijsku vrijednost, slično je kravljem obranom mlijeku. Što se tiče masnoća, sadrži duplo manje masnoća nego kravlje obrano mlijeko, a razlika je i u tome što sadrži isključivo nezasićene masne kiseline, dakle nema kolesterola.
Pirovo mlijeko ne podiže šećer u krvi, jača kosti i smanjuje rizik od pojave srčanih bolesti.
Na tržištu postoji obično pirovo mlijeko ili aromatizirano i obogaćeno nekim dodacima poput čokolade, vanilije ili lješnjaka.
Kako napraviti pirovo mlijeko
Dobiva se na dva načina:
- namakanjem i blendanjem zrnaca pira u vodi
- blendanjem pirovih pahuljica
U konačnici, koji god način odaberete, dobit ćete kremasto mlijeko bogatog orašastog okusa i arome.
Recept za mlijeko od pira od zrnaca pira
Lako se priprema, a najteži dio posla je sjetiti se dan prije namočiti zrna pira u vodi.
Sastojci:
- jedan šalica zrnaca pira
- četiri šalice vode
- sladilo po želji
Priprema
Namočite šalicu zrnaca pira i ostavite da tako odstoji preko noći. Sljedećeg dana ocijedite i isperite.
Dodajte u blender namočena zrna pira i četiri šalice vode. Po želji dodajte sladilo (javorov ili agavin sirup, sirup od breze ili bilo koji drugi koji koristite).
Dobivenu smjesu blendajte na najjače jednu minutu, a nakon toga izlijte u dobro sterilizirane staklene boce i pohranite u hladnjak.
Recept za mlijeko od pira od pirovih pahuljica
Jednostavno je za pripremu jer u ovom slučaju ne trebate namakati pir noć prije.
Sastojci:
- 1 litra vode (prokuhane i ohlađene na 70 Celzijevih stupnjeva)
- 100 grama pirovih pahuljica
- 1 mala žličica vanilije
- 1 mala žličica javorovog sirupa ili bilo kojeg drugog zaslađivača
- prstohvat soli
Priprema
U blender stavite vodu i pirove pahuljice te sve ostale dodatke po želji pa blendajte najmanje dvije minute.
Nakon toga, dobiveni sadržaj procijedite kroz vrećicu za cijeđenje biljnog mlijeka.
Dobiveno pirovo mlijeko ulijte u čiste staklenke i ohladite prije konzumiranja. Čuvajte pohranjenu u hladnjaku.
Također, možete pomiješati zobene i pirove pahuljice kod pripreme mlijeka (50:50). Dobit ćete nešto kremastiji napitak gušće teksture.
Kako čuvati pirovo mlijeko
Domaće pirovo mlijeko možete čuvati u hladnjaku 7 do 10 dana.
Kako koristiti pirovo mlijeko
Koristite ga u bilo kojem receptu koji zahtijeva upotrebu mlijeka ili uživajte u njegovim blagodatima jednostavno ga ispijajući iz čaše. Dodajte ga u pahuljice za doručak, u pripremu kolača i ostalih slastica, smoothieja, shakeova, pudinga, chia pudinga i ostalih jela.
Ako ne želite dodavati sladila i ostale dodatke u pirovo mlijeko, možete ga pripremiti dodajući samo prstohvat soli. Ako volite okus žitarica, iznenadit ćete se koliko je pirovo mlijeko ukusno.
Zapamtite da je bilo koje biljno mlijeko puno ukusnije ako ga ostavite da odstoji dva sata prije upotrebe. Ako vam je nakon toga njegov okus i dalje blag i neutralan, uvijek ga možete obogatiti dodatkom sladila, cimeta ili vanilije.
Kako iskoristiti pulpu od pirovih pahuljica
Ostatak od pira nakon cijeđenja pirovog mlijeka možete iskoristiti dodajući ga u hummus ili guacamole, a pomiješanog s 50 grama cjelovitog brašna dobit ćete recept za pripremu kolača ili palačinki.
Foto: Daria-Yakovleva / Pixabay
Odgovori