Pir, dinkel, spelta ili krupnik sve je popularnija žitarica nalik pšenici. Iako su izgledom jako slične, pir je sve više cijenjen jer nije industrijski prerađen i dolazi u svojem prirodnom obliku.
Podrijetlom je iz Azije gdje je zabilježeno da se uzgajao 5000 godina prije nove ere. Kada se proširio u Europu, najviše su ga koristili stari Rimljani i Grci.
Ova superhrana se razlikuje od pšenice po tome što je lako probavljiva te sadrži puno više hranjivih tvari. Bitno je napomenuti da, iako sadrži gluten, on se u piru nalazi u malim količinama i ima gotovo potpuno drukčija svojstva od glutena u pšenici te tako u većini slučajeva nema negativne posljedice za zdravlje.
Nutritivna vrijednost pira
Zrno pira prepuno je vitamina, minerala, aminokiselina i ostalih bitnih spojeva koji pozitivno utječu na zdravlje. Od vitamina sadrži najviše vitamina skupine B (B1, B2, B3, B6 i B9, od kojih prednjači vitamin B3), dva puta više vitamina K nego pšenica te vitamin E u manjim količinama.
Od minerala bogat je željeznom, magnezijem, cinkom, manganom, a u manjim količinama sadrži i kalcij, kalij, selen i bakar.
Pir se sve češće koristi u veganskoj prehrani, a njime se može zadovoljiti i dio dnevnih potreba za proteinima. U 100 grama pira nalazi se čak 14,6 grama proteina sastavljenih od gotovo svih aminokiselina.
Zbog bogatstva hranjivih tvari, pir je namirnica koja se koristi za jačanje imuniteta, a budući da sadrži i znatnu količinu proteina, preporučuje se i u sportskoj prehrani.
Povoljno djeluje na probavu i poboljšava probavni sustav netopivim i topivim vlaknima. Time se sprječava proljev, zatvor i nadutost.
Budući da ima niži glikemijski indeks, sprječava oscilacije glukoze u krvi i tako pomaže u borbi protiv nastanka dijabetesa.
Ako želite u prehranu uključiti namirnice koje će vam pružiti dulju osjećaj sitosti i pomoći u reguliranju tjelesne težine, pir je idealno rješenje. Odličan je izbor ako iz prehrane želite izbaciti namirnice s višim glikemijskim indeksom poput krumpira, riže i proizvoda od bijelog brašna. Njime ćete spriječiti nagli porast apetita i konzumiranje namirnica s većom količinom šećera.
Pir potiče cirkulaciju tijela zbog svoje dobre topivosti uvodi. Brzo ulazi u krvotok i tijelo preplavljuje osjećajem topline koja dolazi iz želuca i crijeva.
Zbog visokog sadržaja zdravih masnih kiselina i aminokiselina potpora je cijelom organizmu posebice mišićno-koštanom. Smatra se da onaj tko često konzumira pir ima i jake mišiće.
Sadrži triptofan i fenilalanin koji utječu na dobro raspoloženje i općenito mentalno zdravlje.
Pir za ljepotu
Pir se od davnina koristi za ljepotu kose i kože. Njeguje problematičnu kožu sklonu aknama te može pomoći kod osipa, alergija i dermatitisa na koži. Maske od pira zatežu bore na koži i obnavljaju suhu i ispucanu kožu.
Kozmetičkim pripravcima od pira ojačat ćete korijen kose i nahraniti slabu i tanku kosu.
Pir u kuhinji
U prehrani se koristi oljušteno zrno pira, pahuljice od pira, brašno od pira, griz od pira i klice pira. Kao i kod svih drugih žitarica, i kod pira se nešto hranjivih tvari izgubi kuhanjem, iako je riječ o njihovoj manjoj količini.
Zrna pira mogu se koristiti isto kao i rižoto. Možete ga skuhati i poslužiti uz razna povrća, njime obogatiti variva ili ga koristiti kao bazu za razne salate.
Kako se kuha pir
Pir se prije kuhanja mora isprati i procijediti. U posudu dodajte tri šalice vode i jednu šalicu pira te posolite po želji. Posudu pokrijte i na umjerenoj vatri kuhajte sat i pol ili dok zrna ne omekšaju. Proces kuhanja možete i ubrzati tako što ćete pir ostaviti namočen u vodi dan prije.
Ako želite tvrdo kuhani pir (za salate), kuhajte ga 50-ak minuta i u posudu dodajte jednu šalicu vode manje.
Pahuljice od pira možete dodati biljnom napitku po želji te uz dodatak raznih sjemenki i voća dobiti nutritivno vrijedan i zasitan doručak. U trgovinama je dostupan i griz od pira koji se također može pripremiti na biljnom mlijeku te obogatiti cimetom, kakao zrnima, tamnom čokoladom ili kokosom.
Od pirovog brašna pripremite zdrav i ukusan kruh uz dodatak raznih sjemenki. Dobit ćete kruh bogat proteinima i drugim hranjivim tvarima koje pir sadrži. Od brašna od pira se može pripremiti i tjestenina od pira, njoki i svi ostali proizvodi kao i od pšenice.
Dostupan je i biljni napitak od pira, a ako ste osjetljivi na kofein, a volite ispijati kavu, prepržite pir i sameljite ga te ga koristite kao zamjenu za kavu.
Foto: gaetano28/Pixabay
Odgovori