Chia sjemenke su zbog svojih nutritivnih vrijednosti i zdravstvenih dobrobiti jedna od najhranjivijih namirnica na svijetu te se zbog toga s razlogom nalaze na popisu superhrane. Njihova popularnost svakim danom sve više raste, a zbog svega navedenog i nutricionisti preporučuju njihovo redovito konzumiranje.
Chia sjemenke ili Salvia Hispanica biljka je koja se pripada u porodicu mente. Iako se najviše uzgaja u Južnoj Americi, točnije u Meksiku, danas je popularizirana gotovo u svim krajevima svijeta. Neki povijesni dokumenti ukazuju nam na to da su Chia sjemenke uzgajali još drevni Asteci, i to u 16. stoljeću.
Bogate su omega-3 masnim kiselinama zbog čega se danas najviše koriste, a osim što se mogu dodati u razna jela, od žitarica za doručak do zdravog kruha, od chia sjemenaka može se pripremiti i chia puding te mogu zamijeniti jaja u veganskoj prehrani.
U trgovini je moguće nabaviti crne i bijele chia sjemenke, a preporučuje se konzumacija bijelih jer one sadrže i 20 posto više vitamina i minerala.
Nutritivna vrijednost chia sjemenaka
Chia sjemenke su bogate vlaknima koje pomažu u održavanju zdrave probave. U 30-ak grama chia sjemenki nalazi se čak 11 grama vlakana, što je trećina preporučene dnevne doze. Zbog navedenog preporučuju se i za one koji imaju problema sa šećerom. Chia sprječava nagle skokove razine šećera tako što usporava apsorpciju ugljikohidrata.
U probavnom sustavu chia na sebe može vezati količine vode veće i do 10 puta od svoje veličine. Zbog toga pomažu u zadržavanju dužeg osjećaja sitosti pa time i regulaciji tjelesne težine.
Preporučena dnevna doza od 30-ak grama chia sjemenki može zadovoljiti čak 18 posto dnevne preporučene količine minerala. Posebno se ističe kalcij koji je dobar za zdravlje kostiju i zubi. Od ostalih minerala ističu se željezo, cink, kalij, fosfor i mangan. Od vitamina, chia sjemenke sadrže vitamine skupine B, a posebno su bogate biljnih proteinima što je od velike važnosti u veganskoj i sportskoj prehrani.
Sadrže i aminokiselinu triptofan koja je važna za regulaciju apetita pa se ove sjemenke preporučuju kod viška kilograma jer pružaju osjećaj sitosti i pomažu u gubitku kilograma. Osim navedenog, triptofan je poznat i kao prirodna pomoć kod nesanice i popravka raspoloženja.
Ove malene sjemenke bogate su omega-3 masnim kiselinama također izrazito važnima u veganskoj prehrani. Uvrstite ih svaki dan u prehranu i podarite zdravlje srcu i krvnim žilama.
Iako se puno priča o tome kako chia sjemenke gotovo nevjerojatno utječu na mršavljenje, istina je da vam nitko, pa ni chia sjemenke, neće garantirati da ćete konzumirajući ih, smršavjeti. Istina je da zbog velike količine vlakana utječu na poticanje probave što može dovesti do smanjenja kilograma.
Također, istraživanja su pokazala da proces mršavljenja potiče konzumiranje chie 20 minuta prije jela. Razlog je već spomenuti, a to da chia sjemenke mogu upiti i do 10 puta više vode i tako potaknuti brži osjećaj sitosti. Pokušajte s navedenim svakodnevno i uspjet ćete smanjiti unos kalorija za 200 do 300, što će rezultirati mršavljenjem.
Upotreba chia sjemenki
Budući da im je okus potpuno neutralan, možete ih dodati u koje god jelo poželite, a to su salate, deserti i slastice i kruh, a idealne su za pripremu popularnog sirovog chia pudinga ili kao veganska zamjena za jaje - chia jaje.
Mogu se jesti i sirove i termički obrađene. Ipak, preporučuje se da ih dodate u jelo pred kraj termičke obrade jer toplina utječe na gubitak nutritivnih vrijednosti. Prije konzumacije možete ih samljeti ili jesti cijele, a također jesti samostalno ili konzumirati s još nekim sjemenkama. Za razliku od lanenih sjemenki, lako su probavljive pa ih možete konzumirati i u njihovom prirodnom obliku.
Chia puding
Iako se uz pojam deserata najčešće vežu oni nezdravi i puni šećera, chia puding zasigurno nije jedan od njih. Riječ je o pravoj bombi što se tiče bogatstva hranjivih sastojaka. Chia puding možete pripremiti i večer prije pa ga konzumirati sljedeće jutro za doručak, a možete ga iskoristiti i kao međuobrok na poslu ili kao laganu večeru.
Uvijek koristite zdrave zaslađivače kako bi obrok bio potpuno hranjiv. Umjesto šećera odličan izbor je javorov sirup, stevija, brezin šećer, kokosov šećer ili bilo koji drugi zaslađivač.
Kod pripreme chia pudinga možete koristiti bilo koje voće po želji. Preporuka je da to bude ono sezonsko, ali ako ga nemate pri ruci poslužit će i ono smrznuto. Prije pripreme pudinga, ostavite voće da se odledi.
U 3 decilitra biljnog mlijeka po želji (kokosovo, bademovo, zobeno ili bilo koje drugo biljno mlijeko) dodajte tri velike žlice chia sjemenki te voće i sladilo po želji.
U chia puding možete dodavati i sve ostale sastojke, s obzirom na to kakav puding volite i želite u tom trenutku. Dodajte mu bilo koje orašaste plodove, suho voće, kakao zrna, kokosov čips, maslac od badema, kikirikija ili lješnjaka, začine poput cimeta, zobene pahuljice ili bilo koje druge pahuljice i kakao prah.
Sve sastojke chia pudinga dobro promiješajte, neke po potrebi i izblendajte te ostavite da odstoji minimalno dva sata, a najbolje preko noći.
Chia jaje
Chia jaje je odlična zamjena za jaja u receptima za kolače. Priprema je laka i jednostavna, a rezultati fantastični.
Sameljite chia sjemenke i jednu žlici dodajte tri žlice vode. Sastojke dobro promiješajte pa ostavite da odstoje na hladnom (u hladnjaku) najmanje 15 minuta.
Iako se chia jaje može pripremiti i s cijelim chia sjemenkama, bolji učinak će biti od onih mljevenih.
Nakon 15 minuta dobit ćete želatinastu smjesu koju možete koristiti u svim receptima kao zamjenu za jaja, a koja će odraditi odličan posao.
S obzirom na to da su već neko vrijeme popularne, chia sjemenke potražite u bilo kojoj trgovini, a sigurno ćete ih pronaći u onima zdrave hrane gdje ćete moći odabrati i one iz organskog uzgoja.
Foto: DagnyWalter/Pixabay
Odgovori