Za održavanje zdrave flore crijeva i dobar rad crijeva, neizostavni su probiotici. A s rastom popularnosti probiotika, raste i popularnost hrane koja je njima bogata, a to su u prvom redu kombucha, kimchi i kefir. Sve tri namirnice vrlo lako se mogu pripremiti i kod kuće. No, znate li kako se radi kefir? Kefir se izrađuje od tibetanske gljive i kravljeg mlijeka, stoga nije pogodan za vegane i one osjetljive na laktozu. Ipak, imamo dobre vijesti. Postoji veganski kefir i vrlo lako se može pripremiti i kod kuće!
Zdrava crijeva povezana su s ravnotežom dobrih bakterija u crijevima, a ona utječu i na zdravlje cjelokupnog organizma. Naime, zdrava probava je povezana s pravilnim radom mozga, s idealnom težinom te pravovremenom suzbijanju bolesti.
Fermentirana hrana poput kombuche i kimchija prepuna je probiotičkih bakterija, a neku, poput kefira, lako je napraviti i kod kuće. Postoje i kapsule probiotika koje možete uzimati svakoga dana, ali one nisu jedini način kojim ćete opskrbiti crijeva dobrim bakterijama.
Što su probiotici
Za početak potrebno je razjasniti što su probiotici i kako točno oni funkcioniraju. Probiotici su prema crijevima prijateljski raspoloženi mikroorganizmi koji pružaju velike zdravstvene koristi vašem tijelu. Crijevima u nekim trenucima treba pomoć u suzbijanju loših bakterija i podrška onim dobrima koje se tamo već nalaze. Stoga, zamislite dodatan unos probiotika kao vojsku koja će pomoći u održavanju povoljne situacije u crijevima. A budući da je borba između dobrih i loših bakterija u vašim crijevima trajna, potrebno je tu pronaći najbolji način za dodatnim unošenjem probiotičkih kultura.
Hrana bogata probioticima
Hrana s probioticima idealan je način kojim ćete održati zdravu crijevnu floru. Često nam se takva hrana nalazi ispred nosa, a da toga nismo ni svjesni. U nastavku saznajte u kojoj se hrani nalazi bogatstvo probiotika:
- Jogurt s kokosovim, sojinim ili bademovim mlijekom
- Kiseli kupus
- Kiseli krastavci
- Miso
- Kruh od kiselog tijesta
- Kombucha
- Fermentirano povrće
- Veganski kefir (kefir od kokosovog mlijeka i kefir od bademovog mlijeka)
Što je kefir
Prije nego što odgovorimo na pitanje što je veganski kefir i kako se veganski kefir radi, potrebno je razjasniti kako funkcionira fermentacija kod klasičnog kefira.
Kefir je tradicionalni fermentirani i mliječni napitak kiselog okusa. Blago je gaziran zbog procesa fermentacije mliječne kiseline koja nastaje prilikom stvaranja kefira. Kefir se proizvodi od tibetanske gljive, odnosno od kefirnih zrnaca koja izgledom podsjećaju na cvjetaču.
Iako mliječni kefir sadrži jako malo laktoze, ova činjenica ne pomaže onima intolerantnima na laktozu, kao niti veganima koji ne žele konzumirati namirnice životinjskog podrijetla.
Upravo zbog toga postoji i veganski kefir, odnosno kefir koji se izrađuje, primjerice, od kokosovog ili bademovog mlijeka.
Veganski kefir
Veganski kefir obično se izrađuje s kokosovim ili bademovim mlijekom ili kokosovom vodom. No, dobar odabir biljnog mlijeka nije jedino što morate uzeti u obzir kod izrade veganskog kefira.
Za izradu kefira ključna su kefirna zrnca koja će pokrenuti kefir, a ona su nešto što ne možete sami uzgojiti već ih morate od nekud napraviti ili dobiti. Budite oprezni jer mnoga dostupna zrnca su ustvari zrnca proizvedena iz mlijeka, stoga ćete se morati malo više potruditi kako biste nabavili veganska kefirna zrnca.
Kada ste nabavili veganska kefirna zrnca, možete započeti s izradom svog domaćeg veganskog kefira. No, prije nego što krenete s izradom kokosovog kefira, potrebno je napraviti kefir od kokosove vode jer je on ustvari potencijalni veganski starter za kefir na bazi kokosovog mlijeka.
Veganski kefir s kokosovom vodom
Da biste pripremili veganski kefir s kokosovom vodom, potrebno vam je sljedeće.
Sastojci:
- 2 žlice veganskih kefirnih zrnaca
- 4 šalice organske kokosove vode
U staklenu posudu ulijte kokosovu vodu te joj dodajte veganska kefirna zrnca. Pokrijte krpom i ostavite da odstoji 48 sati.
Trebali biste dobiti pomalo mutnu tekućinu, blago kiselkastog okusa.
Procijedite kokosov vodeni kefir kako biste uklonili zrnca, ohladite ga i uživajte u novom okusu.
Ako želite pripremiti veganski kefir od kokosovog mlijeka pročitajte recept u nastavku.
Veganski kefir s kokosovim mlijekom
Da biste pripremili veganski kefir s kokosovom mlijekom potrebno vam je sljedeće.
Sastojci:
- 1/4 šalice veganskog kefira s kokosovom vodom (tekućina, ne zrnca)
- 2 do 4 šalice kokosovog mlijeka
U staklenci pomiješajte kefir kokosove vode s kokosovim mlijekom te dobivenu tekućinu pokrijte kuhinjskom krpom.
Ostavite da odstoji 24 sata.
Dobiveni veganski kefir bit će poput tekućine, blago kiselkast. Stavite ga u hladnjak da se rashladi i dobili ste zdrav veganski napitak od veganskih zrnaca.
Čuvanje veganskih kefirnih zrnaca
Kao i u slučaju kefirnih zrnaca na bazi mlijeka i veganska kefirna zrnca zahtijevaju pravilnu brigu kako bi se održala na životu. Zamislite ih kao još jednu kućnu biljku kojoj je potrebna pažnja i briga kako bi rasla.
Vodena kefirna zrnca najbolje uspijevaju izvan hladnjaka, na sobnoj temperaturi i bez izravne sunčeve svjetlosti.
Čuvajte ih u staklenci prekrivenoj kuhinjskom krpom i prelivene šećernom vodom. Na jednu žlicu vodenih kefirnih zrnaca bit će vam potrebna jedna žlica šećera i 1/4 šalice vode. Mijenjajte im šećernu vodu svakih 24 do 48 sati.
Ako ih želite čuvati nešto duže, pohranite ih u hladnjak na maksimalno tri tjedna, također u šećernoj vodi. No, morate znati da ćete trebati pripremiti nekoliko napitaka prije nego što zrnca "probude" i ponovo započnu funkcionirati kao prije.
Da biste ih "probudili", izvadite ih iz hladnjaka, dodajte im šećernu vodu i koristite ponovo u svojim receptima.
Sav ovaj posao oko izrade veganskog kefira oduzet će vam nešto više vremena, ali zauzvrat ćete dobiti zdrav kefir za kojeg ćete točno znati što se u njemu nalazi, bez skrivenih sastojaka i konzervansa. Uz to, bit ćete sretni jer ste se potrudili i sami ga napravili. Dakle, nabavite veganska kefirna zrnca i prigrlite sve dobrobiti probiotičkog veganskog kefira. U konačnici, pripremom ovog veganskog kefira dobit ćete dva probiotička napitka!
Foto: LisaRedfern/Pixabay
Odgovori