Domaći kefir izrađen od kefirnih zrnaca već je godinama tražen i popularan napitak. Svakoga dana njegova popularnost se povećava, a glavni razlog tomu su njegova brojna ljekovita svojstva. Uzgojen u kućnim uvjetima s biranim mlijekom, nezamjenjiv je i neusporediv s kupljenim kefirom. A budući da se kefir gljiva lako razmnožava, nakon nekog vremena možete je pokloniti prijateljima i time učiniti dobro djelo.
Kefir je fermentirani napitak od mlijeka i kefirnih zrnaca, a vjeruje se da potječe s Kavkaza. Postoji legenda koja kaže da su stanovnici Kavkaza godinama skrivali način na koji se proizvodi kefir, a s vremenom njegova primjena i ljekovita moć počela se širiti svijetom.
Kefirna zrnca još se nazivaju i kefirnom gljivom ili tibetanskom gljivom, a izgledom podsjećaju na kuhanu cvjetaču. Igraju glavnu ulogu u pripremi kefira, jer sadrže mikroorganizme koji su potrebni kako bi se mlijeko fermentiralo u kefir.
Recept za kefir od kefirnih zrnaca
Priprema kefira je jednostavna i brza, a svakoga dana imat ćete svoj svježi domaći kefir koji je neusporediv s onim kupljenim, odnosno industrijskim, budući da se on radi od hmelja i kultura koje su okusom slične kefiru. Takav, industrijski pripremljeni kefir nema toliko pozitivnih učinaka na zdravlje kao kefir napravljen od gljive kefir. Ustvari, radi se o dva potpuno različita proizvoda.
Razlog zašto se i industrijski kefir ne izrađuje po istom receptu kao i domaći kefir je taj što su kefirna zrnca jako osjetljiva za uzgoj te ne bi mogla opstati u takvim uvjetima.
Za pripremu domaćeg kefira trebat će vam staklenka u kojoj ćete raditi kefir, mlijeko i kefirna zrnca. U staklenku ulijte nepasterizirano punomasno mlijeko po želji (kravlje, ovčje, kozje...) te mu dodajte jednu žlicu kefirnih zrnaca. Za nešto jači kefir, koristite dvije žlice kefirnih zrnaca.
Zatvorite staklenku papirnatom salvetom ili gazom te ostavite da tako odstoji od 12 do 24 sata. Za najbolji učinak ostavite da odstoji jedan dan. Prilikom fermentacije kefir ne bi smio biti na izravnom svjetlu, a temperatura bi trebala biti viša od 20 stupnjeva.
Nakon fermentacije kravlje mlijeko se pretvara u kefir koji izgledom podsjeća na jogurt, prepoznatljivog je kiselkastog okusa te gusto.
Zrnca je potrebno procijediti kroz drveno cjedilo, isprati ih i ponovo položiti u novo mlijeko u staklenku. Na ovakav način, u svježe pripremljenom kefiru možete uživati tijekom svakog dana.
Pri izradi kefira izbjegavajte korištenje metalnih predmeta (metalne žlice, poklopaca staklenke) i plastičnih predmeta (plastične boce, posude, žlice...).
Preporučuje se da prva tri napitka kefira bacite jer su obično prejaka i prekiselog okusa.
Ako ne želite raditi kefir svakoga dana, dobro je znati da kefir gljiva može stajati do tjedan dana u mlijeku u hladnjaku.
Ljekovita svojstva domaćeg kefira
Domaći kefir uzgojen od zrnaca tibetanske gljive ima brojna ljekovita svojstva, a neka od najvažnijih su:
- regulira krvni tlak
- jača imunitet
- čuva zdravlje srca i krvnih žila
- snizuje kolesterol
- smanjuje umor
- usporava starenje
- antiupalno djelovanje
- liječi gljivične infekcije
- pomaže kod probavnih tegoba
- pomaže kod bolesti bubrega i jetre
- sprječava pojavu i širenje raka
- potiče mršavljenje
- poboljšava zdravlje i izgled kože
Do danas znanstvenici nisu uspjeli otkriti kako su točno nastala kefirna zrnca, a svaki pokušaj uzgoja u laboratoriju pokazao se neuspješnim.
Gdje nabaviti kefirna zrnca
Svatko tko počne raditi domaći kefir susreće se s velikim brojem kefirnih zrnaca koji brzo rastu. Tibetanska gljiva se jako brzo razmnožava pa se preporučuje da je poklonite prijateljima. Zrnca nemaju rok trajanja, a ako njima pravilno rukujete, mogu trajati vječno.
Ako nemate prijatelja ili poznanika koji bi vam mogli pokloniti kefirna zrnca, možete ih nabaviti putem Interneta i to u sušenom obliku. Prije upotrebe sušena zrnca potrebno je rehidrirati u mlijeku od 3 do 7 dana te su ona nakon toga spremna za upotrebu.
Svježa kefirna zrnca možete pokušati nabaviti putem nekih od foruma na Internetu na kojima se možete povezati s ljudima koji će vam ih spremiti u plastičnu vrećicu s mlijekom i poslati. Takva zrnca možete početi odmah koristiti.
Foto: Svorad/Wikimedia
Odgovori