Iako malene, goji bobice spadaju u jednu od najmoćnijih hrana današnjice pa s pravom pripadaju skupini superhrane. Riječ je o drvenastoj grmolikoj biljci čiju su plodovi duguljaste crvene bobice pomalo čokoladnog okusa. Grmovi goji bobica najčešće rastu na Himalajama gdje se u kuhinji i u prirodnoj medicini koriste stoljećima, a originalno potječu iz pokrajine NinXia iz Kine. I u našim krajevima su stekle popularnost te ih se zbog toga može nabaviti u gotovo svim trgovinama zdrave hrane.
Goji bobice se u Engleskoj koriste od 18. stoljeća kada su se koristile u kulinarstvu i za ukras. A početkom 21. stoljeća njihova popularnost raste zbog potvrđenih pozitivnih utjecaja na zdravlje. Tako se goji bobice danas još nazivaju crvenim dijamantima ili sretnim bobicama. Razlog tomu je taj što se zbog njihove duže konzumacije čovjek osjeća bolje, izdržljivije i energičnije.
Najpoznatije su po svojoj velikoj količini antioksidansa. Naime, prema američkoj ljestvici ORAC koja mjeri količinu antioksidansa u hrani, goji se nalazi na prvom mjestu. Riječ je o superhrani koja usporava starenje te ima veliku moć u uništavanju slobodnih radikala koji uzrokuju pojavu raznih bolesti.
Upotreba goji bobica
Od biljke goji mogu se koristiti i listovi, sjemenke, korijen i kora, no u tradicionalnoj medicini koristi se samo plod.
Kako biste iskusili poboljšanje zdravlje konzumiranjem goji bobica, ne treba vam velika količina. Preporučuje se 10 do 30 grama goji bobica na dan kako biste iskoristili njihove blagodati. No, važno je napomenuti da ne postoji gornja dnevna granica za konzumiranje goji bobica. Možete ih jesti koliko želite. U sklopu kineske medicine uobičajena doza je oko 150 grama bobica na dan.
U našim krajevima ne možete pronaći svježe goji bobice, osim ako ih sami ne uzgojite. Interes za većim uzgojem goji bobica nije velik. Stoga, najčešće ih možete nabaviti sušene ili u obliku soka.
Želite li uzgojiti goji bobice, znajte da to nije nimalo kompliciran posao. Plodove možete očekivati za dvije do tri godine nakon početka uzgoja, a jedan goji grm može dati otprilike 5 kilograma goji bobica. Za uzgoj goji bobica bit će potrebno posaditi ih na sunčanim predjelima i redovito ih zalijevati. Berba goji bobica odvija se nakon ljeta pa sve do prvih hladnijih dana.
Možete ih konzumirati kao dodatak zobenim pahuljicama za doručak s biljnim mlijekom, dodati u smoothie ili prirodne sokove, biljnr čajeve, ili u juhe.
Ne postoje nuspojave konzumiranja goji bobica, ali budite oprezni i posavjetujte se s liječnikom patite li od niskog krvnog tlaka i dijabetesa, budući da jako djeluju na sniženje krvnog tlaka i šećera u krvi. Isto tako koristite li terapiju za visoki krvni tlak i povišen šećer, znajte da goji može dodatno utjecati na njihovo smanjenje.
Ljekovita svojstva goji bobica
Goji bobice su prepune antioksidansa, esencijalnih masnih kiselina i aminokiselina. Obiluju i mnoštvom vitamina, minerala i drugih spojeva zbog čega i nose titulu superhrane.
Sadrže vitamine A, C (više od naranče), kompleks B vitamina, vitamin E, 21 mineral, 19 aminokiselina, proteine te druge ljekovite spojeve od kojih se ističe ciperon koji ublažava ženske tegobe te regulira tlak, betain koji štiti jetru, poboljšava koncentraciju te smanjuje rizik od infarkta, a bolji su izvor beta karotena od mrkve.
Goji bobice se preporučuju u svakoj prehrani jer jačaju cjelokupni imunitet te usporavaju starenje. Štite krvne žile i srce, sprječavaju dijabetes te daju energiju. Preporučuju se za poticanje plodnosti kod žena, a djeluju i na zdravlje reproduktivnog sustava. Mogu pomoći i kod plodnosti muškaraca i to tako što poboljšavaju kvalitetu spermija. Djeluju antiupalno i antibakterijski te štite od nastanka raka. Preporučuju se za zaštitu vida te za ljepotu i zdravlje kože.
Foto: ellaolsson/Pixabay
Odgovori