U burgerima sve već duži niz godina uživa na našim područjima, a u novije vrijeme sve je više onih koji su okrenuti ukusnim veganskim varijantama ovog poznatog mesnog jela. Smatra se da burgeri potječu iz Chicaga, a glavna im je ideja da se između slasnog i mekanog peciva, nalazi pljeskavica pečena na žaru, uz dodatak kao što su razne salate i umaci. No, danas je sve više recepata prilagođeno i veganskoj prehrani. U veganskim burgerima se jednako (i više!) može uživati tako da ih se pripremi od raznih kombinacija povrća i žitarica.
Veganski burgeri se najčešće pripremaju od graha, slanutka i leće, a sve su to vrijedni izvor biljnih proteina u veganskoj prehrani. Dodaju se često i bundeva, naribana cikla, žitarice poput zobenih pahuljica, ali i pirovo brašno koje je zdravija zamjena bijelog brašna. Na kraju, dolaze na red i razni začini koji će upotpuniti i istaknuti okus veganskog burgera.
U nastavku ćemo vam pokazati kako napraviti ukusan burger od graha. Grah je jedan od omiljenih izvora proteina u veganskoj kuhinji. Pristupačan je i jednostavan za pripremu, ali i dobra alternativa za tofu i seitan. Grahu smo dodali i mrkvu koja će dati malo vlažnosti, ali nezamjenjive vitamine i minerale u ovaj veganski burger koji će zadovoljiti svačiji ukus.
Recept za veganski burger od graha
Sastojci:
- jedna konzerva velikog crvenog graha (800 ml)
- 100 grama sitnih zobenih pahuljica
- dvije male glavice luka
- dvije male mrkve
- začin za burgere
- maslinovo ulje
Priprema:
Dodajte maslinovo ulje u tavicu te na njemu ispržite na sitne komadiće nasjeckan luk. Luk treba poprimiti lijepu zlatnu boju i slatkasti okus.
Nakon toga, luku dodajte naribanu mrkvu i začin za burgere. Nemojte dodavati cijelu vrećicu začina odjednom. Kušajte povremeno kako vam okus ne bi bio preintenzivan. Pošto u začinu za burgere ima, između ostalog, soli, papra i češnjaka, nije ih potrebno dodatno dodavati u burger.
Po želji možete dodati još neke začine koje volite. Uz vege burgere odlično idu korijander, čili, peršin i vlasac. Isto tako, često se dodaje i soja sos. No, nemojte pretjerivati s previše začina odjednom. Radije svaki put eksperimentirajte s drugima.
U međuvremenu isperite grah iz konzerve te ga vilicom ili gnječilicom za pire krumpir dobro zdrobite. Trebali biste dobiti smjesu identičnu pire krumpiru. Takav zgnječn grah dodajte prethodno pripremljenoj smjesi luka, mrkve i začina te sve dobro promiješajte.
Dobivenoj smjesi dodajte još zobene pahuljice i sve dobro promiješajte.
Prije nego što ćete početi raditi burgere, provjerite nedostaje li vam začina pa dodajte po potrebi.
Od dobivene smjese dobit ćete više manjih burgera. Po želji, možete raditi i veće i deblje. Najbolji omjer debljine peciva i burgera je 2:1 pa to imajte u vidu kada ćete raditi burger.
Ostavite ih u zamrzivaču pola sata da se skupe pa ih pecite na umjerenoj vatri po nekoliko minuta sa svake strane.
Pošto se radi o prethodno pripremljenim i termički obrađenim sastojcima, nije potrebna duga termička obrada. Već nakon minutu do dvije, vaši veganski burgeri su spremni za konzumiranje.
Recept za hambi peciva
Hambi pecivo možete kupiti ili napraviti i sami. Ako ćete ga pripremati kod kuće, trebat će vam nešto više vremena, jer u tom slučaju tijesto mora odstajati i odmirovati da bi se dalje koristilo. No, vjerujemo da ćete uživati u njihovom ukusu i da će se trud isplatiti, jer danas je jako teško pronaći kvalitetna i ukusna hambi peciva. Obično u ponudi imamo tvrda ili gumena peciva, koja su suha i jako se mrve.
Iako proces izrade hambi peciva iziskuje malo više vremena, pošto se radi o dizanom tijestu, radi se ipak o jednostavnoj pripremi, a najviše vremena odlazi upravo na čekanje. Čekanje da tijesto poraste možete iskoristiti za obavljanje nekog drugog posla kao što je to na primjer priprema vege burgera.
U nastavku ćemo ponuditi vegetarijansku izradu hambi peciva, odnosno u izradi smo koristili jaja i maslac, ali kravlje mlijeko smo zamijenili zobenim biljnim napitkom.
Želite li tijesto obogatiti nekim novim začinima, možete dodati i čili, kurkume ili češnjaka, a peciva posipati, osim klasičnim sezamom, i nekim drugim sjemenkama poput lana, maka ili mješavinom sjemenki.
Sastojci:
- jedna šalica zobenog mlijeka
- dvije velike žlice smeđeg šećera
- jedna vrećica suhog kvasca
- tri šalice glatkog brašna
- tri žlice maslaca
- dva jaja
- dvije male žličice himalajske soli
- sjemenke za posipanje
Priprema:
Mlijeko lagano zagrijte i dodajte mu šećer i kvasac. Sve dobro promiješajte pa ostavite na toplom mjestu da se diže pola sata.
U međuvremenu u glatko brašno umiješajte sol i maslac te miješajte dok ne dobijete mrvičastu strukturu. Smjesi umiješajte kvasac te jedno jaje i mijesite dok ne dobijete glatko tijesto. Ako želite da vaša hambi peciva budu veganska, pročitajte koje su najbolje veganske zamjene za jaja.
Oblikujte kuglu, stavite tijesto u posudu te ga pokrijte vlažnom krpom.
Pustite da se diže barem dva sata dok ne udvostruči veličinu.
Kada se tijesto diglo, podijelite ga na devet jednakih komada na pobrašnjenoj podlozi. Nemojte dodavati previše brašna jer bi vam tijesto moglo postati tvrdo.
Oblikovana peciva stavite na lim za pečenje na koji ste stavili papir za pečenje, pokrijte ih i ostavite da se dižu još dva sata.
Prije nego što peciva stavite peći, premažite ih umućenim jajetom u koje ste dodali malo zobenog mlijeka te ih posipajte sjemenkama sezama.
Da bi vam peciva bila meka i pufaste strukture, na dno pećnice stavite posudu s vodom.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva 20-ak minuta.
Najbolji prilozi za vege burger
Veganske burgere obogatite salatama i prilozima po želji koji će istaknuti i oplemeniti okuse povrtnog burgera.
Uz burgere će najbolje pristajati zelena salata, krastavci i rajčica, a po želji možete dodati i ljubičasti luk ili naribanu mrkvu. Sve prema svojim željama i ukusu. Salata će dati svježinu i sočnost burgeru, ali ne zaboravite niti na umake. Umak od rajčice ili umak od jogurta možete napraviti i sami ili kupiti neki od gotovih umaka prema svojim željama.
U burgeru smo koristili umak od sojinog jogurta, odnosno jogurt pomiješan s vlascem i koprom te gotovi umak od rajčice s čilijem.
Ovisno od toga volite li i konzumirate li sir, možete se odlučiti i za alternativne veganske verzije. U ovom vege burgeru, koristili smo veganski mozzarella sir čiji se blagi okus odlično stopio s burgerom od povrća.
Odgovori