Iako se koristi od davnina, zob ili ovas je svoju popularnost stekla tek u novije vrijeme. Danas je ova supermoćna namirnica jedna od najpopularnijih i najomiljenijih namirnica na svijetu. Pripada u skupinu superhrane zbog svojih ljekovitih svojstava koje mogu pomoći u rješavanju brojnih zdravstvenih tegoba.
U prošlosti je bila zanemarena, a popularnost su joj ukrali pšenica i ječam. S vremenom se upotreba zobi popularizirala, a danas je njezin uzgoj najzastupljeniji u Kanadi i Rusiji, u području umjerene klime. Zanimljivo je spomenuti da se nikada nije otkrilo njezino pravo podrijetlo.
Najčešće se koristi u obliku zobenih pahuljica za doručak iako je neprerađena zob u zrnu nutritivno bogatija i ljekovitija.
Nutritivna vrijednost zobi
Zob sadrži obilje vitamina i minerala od kojih se ističu vitamini skupine B (filma kiselina, niacin, tiamin, pantotenska kiselina, riboflavin), vitamin E te minerali željeza, kalcija, kalija, fosfora, cinka, magnezija, mangana i bakra.
U 100 grama zobi nalazi se čak 16,9 grama proteina, 66 grama ugljikohidrata i 7 grama masti.
Najčešće se konzumira za doručak, a zbog bogatstva vlakana idealna je namirnica za zdravu probavu. Zbog brojnih vlakana poznata je i kao pomoć za mršavljenje jer zadržava dugi osjećaj sitosti. Kada zob stigne u želudac, njezin se volumen povećava 25 puta zbog čega nastupa i brži osjećaj sitosti. Tako zob smanjuje rizik od prejedanja i nagomilavanja viška kilograma.
Ako želite zadržati šećer u krvi pod kontrolom i spriječiti njegove oscilacije, preporučuje se redovito konzumiranje cjelovitih namirnica pa tako i zobi. Zbog bogatstva vlakana, zob se sporije razgrađuje što pridonosi i tome da ugljikohidrati ulaze sporije u krvotok. Vlakna se u probavi razgrađuju na glukozu, aminokiseline i masne kiseline što doprinosi bržem sagorijevanju kalorija i sporijem stvaranju šećera. U isto vrijeme smanjuje se apsorpcija masti, a razina šećera u krvi ostaje stabilna.
Znanstvena istraživanja dokazala su da zob sadrži korisna vlakna (od kojih je najpopularniji beta glukan) koja pomažu u snižavanju lošeg kolesterola i srčanog udara. Beta glukan pomaže i održavanju zdrave crijevne mikroflore i pomaže kod zatvora.
Preporučuje se u sportskoj prehrani jer pruža više energije, doprinosi boljoj izdržljivosti tijekom treninga i pomaže tijelu da se brže i bolje oporavi nakon fizičke aktivnosti.
Zob za ljepotu
Sitno samljevena zob koristi se u kozmetici već više stotina godina. Takva zob koristi se za pripremu maski od zobi, kupki i za izradu kozmetike za osjetljivu kožu.
Nakon tretmana maskama od sitno samljevene zobi, koža je hidratizirana, meka i glatka te zadržava vlagu. Ima jako antiupalno djelovanja pa sprječava upalne procese kože, pomaže kod preosjetljive kože, kod upalnih akni, dermatoza te raznih drugih iritacija.
Zob u kuhinji
Iako se često koristi kao stočna hrana, zob je u novije vrijeme pronašao put do našeg stola gdje se popularizirao kroz mnoga jela. U prehrani se koristi zob u obliku zrna (sjemenki), zobeno brašno, zobena kaša i zobene pahuljice. Najprirodnija i najljekovitija je u svom prirodnom obliku, u obliku zrna nalik zrnima riže.
Integralna zob u obliku zrna može se koristiti kao i riža, a odlična je izbor za variva i juhe.
Zobena kaša je prešana zob u kojoj se nalazi očuvani svi nutrijenti iz zrna zobi, a prednost joj je brza priprema. Dovoljno ju je pomiješati s malo vode ili biljnog napitka i obrok je gotov. Dodajte joj svježe ili suho voće, cimet, kakao zrna, chia sjemenke, lanene sjemenke ili bilo koji drugi dodatak po vašoj želji. Kao takva najčešće se koristi za doručak ili međuobrok, a može se dodati i u variva i juhe.
Zobene pahuljice najčešće se koriste za doručak, a dostupne su krupne i sitne. Mogu se nabaviti i u obliku različitih mješavina žitarica, ali prije nego što kupite gotovu mješavinu pahuljica, pročitajte sastav. Takve pahuljice su često nepotrebno zaslađena. Kupite pojedinačne žitarice, dodajte im grožđice, datulje, kokosov čips, kakao zrna i dobili ste svoju zdravu mješavinu za energičan početak dana bez nepotrebnih dodataka bijelog šećera.
Zobene pahuljice mogu vam biti i baza za pripremu domaće granole, energetskih pločica ili raznih sirovih kuglica (deserata). Zobene pahuljice mogu se dodati i u smoothieje, a one sitno samljevene idealan su zgušnjivač jela kada ne želite koristiti klasičnu zaprška s brašnom.
Od zobi je poznati i zobeno brašno koje se koristi za izradu domaćeg kruha, keksi, kolača, krekera i raznih biskvita i muffina. Kod pripreme kruha imajte na umu da zbog male količine glutena kruh pripremljen sa zobenim brašnom neće postići takav volumen kao onaj pripremljen s običnim pšeničnim brašnom. Ako želite kruh malo većeg volumena, pomiješajte zobeno i pšenično brašno.
U veganskoj prehrani popularno je zobeno mlijeko, odnosno napitak od zobi koji se smatra nutritivno najboljom zamjenom za kravlje mlijeko. Napitak je odličan za doručak u smoothieju, žitaricama ili u kavi. Može se koristiti i u pripremi pire krumpira, umaka i raznih slastica u istom omjeru kao i kravlje mlijeko. Kod kupovine zobenog mlijeka, birajte ono manje slatkoće, budući da je samo po sebi dosta slatko. Upravo zbog toga, izbjegavajte zobeno mlijeko s dodanim šećerima.
Foto: cgdsro/Pixabay
Odgovori