Kada donesete odluku o tome da želite prijeći na veganstvo i u potpunosti izbaciti namirnice životinjskog podrijetla iz svoje prehrane, prilično je lako 95 posto njih izbaciti izbjegavanjem mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda i jaja. No, izbjegavanje preostalih 5 posto čini se malo težim, posebice kada shvatite da su brojni životinjski sastojci skriveni u hrani. Bit će ih teže izbjegavati, barem dok ne naučite iščitavati, u početku nejasne, životinjske sastojke kod kupovine hrane.
Naime, postoji nekoliko životinjskih sastojaka koji se dodaju u prehrambene proizvode, a za koje na prvi pogled nikada ne biste posumnjali da je riječ o onima životinjskog podrijetla.
U nastavku donosimo osam najčešćih sastojaka koji dolaze od životinja i koje nikako ne biste željeli da se nađu u vašoj hrani i na vašem tanjuru!
Kazein (mliječni protein, micelarni kazein, kalcijev kazeinat)
Kazein je mliječni protein koji se sastoji od 80 posto mliječnog proteina. Riječ je o proteinu koji se nalazi u mlijeku bilo kojeg sisavca, a znanstvena istraživanja ga danas povezuju s pojavom kroničnih bolesti.
Najčešće se nalazi u prerađenim namirnicama poput raznih bombona, energetskih pločica i što je najbizarnije sirevima i drugim sličnim proizvodima koji se deklariraju kao proizvodi bez mlijeka.
Whey protein od sirutke
Whey protein je još jedan mliječni protein, poznat kao protein mliječne sirutke. Koristi se kao dodatak prehrani, obično nakon dugotrajnog i napornog vježbanja. Nastaje kao nusprodukt kod proizvodnje sira. Riječ je o kompletnom proteinu koji se sastoji od svih potrebnih aminokiselina koje tijelu trebaju za normalno funkcioniranje. Popularan je kod onih koji se bave sportom, a budući da se lako i brzo apsorbira, pomaže u oporavku i rastu mišića nakon vježbanja.
Nekada se ova "sirutka" kod proizvodnje sira bacala, dok se danas suši i koristi kao dodatak u obliku proteinskih prahova, energetskih pločica, kolačića i drugih proizvoda.
Ako ste u potrazi za veganskom alternativom i treba vam proteinski dodatak nakon vježbanja, potražite sljedeće proteinske dodatke.
Najbolji veganski proteinski dodaci:
- protein graška
- protein konoplje
- protein od sjemenki bundeve
- protein smeđe riže
- protein soje
- protein od sjemenki suncokreta
Želatina
Želatina pripada u skupinu najneobičnijih proizvoda. Sastoji se od kolagena dobivenog od kuhanih životinjskih dijelova poput kostiju, kože i ligamenata. Najčešće se koristi u proizvodnji gumenih bombona, za pripremu raznih krema gdje ima funkciju zgušnjavanja te ponekad i kod sastava sladoleda i jogurta.
Ako vam treba zamjensko sredstvo za želiranje isključivo veganskog podrijetla, pravi izbor je agar-agar prah kojeg možete koristiti za pripremu slastica, juha i umaka.
Karmin (E-120)
Karmin, ili poznatiji kao aditiv E-120, koristi se kao svijetlo crveni pigment u hrani, a dolazi od insekata poput štitastih uši. Proizvodi se njihovim usitnjavanjem u sitni prah te daljnjom preradom.
Često se koristi u kozmetičkoj industriji, industriji boja, u medicini, kod proizvodnje umjetnog cvijeća te u većini prehrambenih proizvoda poput jogurta i proizvodnje sokova.
Sirilo "rennet"
Rennet je naziv za skup enzima koji se koriste pri proizvodnji sira iz mlijeka, a pri čemu dolazi do koagulacije i uspješne proizvodnje sira. U tu svrhu najčešće se koriste kimozin i pepsin, enzimi koji pomažu u zgrušnjavanju mlijeka, a kimozin se dobiva izravno iz želuca mlade teladi. Ovi enzimi inače pomažu mladoj teladi da lakše probavi majčino mlijeko.
Uzima se iz želudaca mlade teladi, a prilikom toga mlade životinje često ne prežive.
Mast (salo)
Mast vam je vjerojatno najpoznatija, a dobiva se većinom od svinjske masti. Provjerite kod kupovine konzervi sadrže li svinjsku mast koja je česta u takvim proizvodima, primjerice, u konzervama graha.
Svinjska mast proizvodi se tako da se svinjsko salo zagrijava u velikom loncu do trenutka kada se s površine ne uspije skupiti tekuća svinjska masnoća koja se kasnije stajanjem stisne u bijelu mast.
Svinjska masnoća može se nalaziti u velikom broju proizvoda poput primjerice popularnih pekarskih proizvoda. Stoga, prije kupovine provjerite sve sastojke i uvjerite se da je proizvod isključivo veganski.
Lecitin (E-322)
Lecitin je masna tvar koja može biti biljna ili životinjska, što može biti prilično zbunjujuće. U slučaju kada je lecitin biljni, obično dolazi od zrnaca soje, uljane repice ili suncokreta - i ti proizvodi su isključivo veganski. Ali kada dolazi od životinja, najčešće dolazi iz jaja, mlijeka i ribe.
Lecitin se koristi kao dodatak hrani (aditiv) u obliku emulgatora, odnosno laički rečeno spaja ulje (ili masti) i vodu. Najčešće se nalazi u prehrambenim proizvodima poput sladoleda, sireva, dječje hrane, čokolade, začina i drugih.
Mlijeko
Iako se ovo čini kao očito, iznenadit ćete se koliko je upotreba mlijeka zastupljena u proizvodima koji se deklariraju kao sirevi bez mlijeka. Nije čudo što mnogi takve sireve zamijene za veganske, stoga, uvijek prije kupnje potražite veganski simbol na siru koji se deklarira sirom bez upotrebe mlijeka.
Složit ćete se da je veganstvo ponekad jako teško. Ne čitajući deklaracije na proizvodima i ne proučavajući funkciju i podrijetlo svakog pojedinog sastava, mnogo puta bi nam se moglo dogoditi da, iako to ne želimo, konzumiramo namirnice životinjskog podrijetla. Stoga, zapamtite ove nazive i sljedeći put pripremljeno krenite u kupovinu. Danas većina veganskih proizvoda ima naljepnicu ili oznaku "vegan" pa vam to može malo olakšati kupovinu.
Foto: Hans / Pixabay
Odgovori