Vegetarijanska i veganska prehrana se baziraju na zdravoj prehrani u kojoj su zdravlje, priroda i životinje na prvom mjestu. Odluka o prelasku na vegansku ili vegetarijansku prehranu nosi sa sobom i neka ograničenja i odricanja, a u prvom planu je izbjegavanje nekih namirnica, kozmetičkih proizvoda i odjeće i obuće koje su povezane sa životinjskim podrijetlom.
Prije nego što poželite prijeći na vegansku ili vegetarijansku prehranu bitno je znati koje su glavne razlike između njih i što svaka nosi sa sobom.
Vegetarijanska prehrana
Vegetarijanska prehrana seže do nekoliko tisuća godina unazad te nije novijeg datuma, pošto neki smatraju da je samo trend. U Indiji je vegetarijanska prehrana uobičajeni način prehrane, a bila je poznata i u staroj Grčkoj. Meso svim narodima nije bilo lako dostupno pa su se neki prehranjivali povrćem i žitaricama.
Vegetarijanska prehrana u potpunosti isključuje meso iz prehrane, a koriste se namirnice koje mogu zamijeniti meso, što se tiče nutritivnog sastava, ali i okusa koji se postiže brojnim začinima i soja sosom. Ako se odlučite na vegetarijansku prehranu, važno je u početku dobro proučiti kojim ćete biljnim proteinima zamijeniti meso te krenuti postepeno kako organizam ne bi doživio šok. S obzirom na to koliko je u vašoj prehrani prije bilo zastupljeno meso, pokušajte ga ograničiti na dva do tri puta tjedno, jednom tjedno, jednom mjesečno...
Za koju god zamjenu za meso se odlučili, prehrana treba biti dobro izbalansirana te treba zadovoljiti dovoljne količine proteina, vitamina B12, cinka, željeza i kalcija. Meso možete zamijeniti mahunarkama, žitaricama i seitanom ili sojom.
Što se tiče vegetarijanske prehrane, postoji više vrsta vegetarijanaca i svi se ne vode istom prehranom. U nastavku vam donosimo sve vrste vegetarijanaca.
Vrste vegetarijanaca
- Ovovegetarijanci - konzumiraju jaja
- Semivegetarijanci - ne konzumiraju crveno meso, ali jedu ribu i meso peradi
- Laktovegetarijanci - u prehrani je zastupljeno mlijeko i mliječni proizvodi
- Vegani - ne konzumiraju ništa životinjskog podrijetla, već isključivo biljnu hranu
- Sirovi vegani (sirovojedci) - podvrsta vegana koja konzumira biljnu hranu bez termičke obrade
- Makrobiotičari - ne moraju nužno biti vegetarijanci, ali mesne proizvode smatraju lošima i izbjegavaju ih
- Frutarijanci - jedu samo sjemenke i plodove
- Radikalni frutarijanci - konzumiraju plodove koji su pali sa stabla ili stabljike
Veganska prehrana
Vegani su podvrsta vegetarijanaca i iz prehrane isključuju sve namirnice životinjskog podrijetla. Dakle, u njihovoj prehrani se, osim mesa, ne koriste se niti sir, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi, med, morski plodovi i riba, a pazi se i na to da odjeća i obuća nisu načinjeni od kože te da kozmetika nije testirana na životinjama. Veganska prehrana temelji se na žitaricama, voću i povrću te sjemenkama.
U veganskoj prehrani treba paziti na nedostatak vitamina B12, pošto se radi o vitaminu koji je najviše zastupljen u namirnicama životinjskog podrijetla. U nešto manjim količinama i slabije apsorpcije može se naći u: algama, gljivama, kiselom kupusu i košticama.
Uz pravilnu i dobro balansiranu prehranu, postoje brojne prednosti veganske kuhinje po zdravlje pa se tako dokazano mogu vidjeti poboljšanja u regulaciji krvnog tlaka, snižavanju kolesterola, artritisa, srčanih bolesti, moždanog udara, alergija, astme i brojih drugih.
Ako se odlučite za neku od ovih načina prehrane, preporučujemo zdrav život, dovoljno sna i redovitu fizičku aktivnost kako biste izvukli ono najbolje po zdravlje. Osim prehrane, za zdrav i kvalitetan život, važne su dobre navike.
Foto: Sponchia/Pixabay
Odgovori