Nutritivni ili prehrambeni kvasac još je poznat i kao jestivi kvasac, a riječ je o neaktivnom kvascu pripremljenom od melase i šećerne repe ili trske. Žute je boje i obično je dostupan u obliku sitnih pahuljica, u prahu ili u granulama. Budući da mu je okus sličan siru, često se u veganskim jelima koristi kao zamjena za sir, a osim toga dodaje se u umake, variva i preljeve kako bi obogatio okuse jela.
Jestivi kvasac nastaje dobiva se od gljivice Saccharomyces cerevisiae, jednostaničnog organizma koji se uzgaja na bazi od melase. U tom procesu gljivice se ispiru te kasnije i suše, a u konačnici se dobiju pahuljice nutritivnog kvasca.
Nutritivni kvasac je prepun vitamina i minerala, vlakana i cjelovitih proteina. Sadrži prirodni B kompleks te je stoga bolji izbor od sintetičkog vitamina B. Valja napomenuti da je kod nekih proizvođača vitamin B12 dodan u jestivi kvasac, dok se kod nekih u manjoj količini može javiti i prirodno.
Osim bogatstva vitamina B, bogat je selenom, cinkom i folnom kiselinom. Ne sadrži gluten pa se može koristiti i u bezglutenskoj prehrani, laktozu ni bilo koje druge životinjske sastojke zbog čega je dobro došao u veganskoj prehrani.
Odličan je izbor i za skidanje suvišnih kilograma jer je niskokaloričan, a bogat hranjivim tvarima. Osim toga ne sadrži šećere i po sastavu je čisti cjeloviti protein što znači da sadrži svih 18 esencijalnih aminokiselina bez prisustva ugljikohidrata.
Valjda razlikovati jestivi od običnog kvasca kojeg najčešće koristimo kod pripreme kolača od dizanog tijesta. Naime, ovdje je riječ o neaktivnom kvascu koji pri dodiru s toplinom i vlagom neće narasti i pjeniti se. Također, okusi su potpuno različiti. Jestivi kvasac ima aromatičan i pomalo orašast okus koji neke podsjeća na sir.
Kako se koristi prehrambeni kvasac
Prehrambeni kvasac možete dodati u razne umake, juhe, namaze ili njime možete posipati rižu, krumpir, tjesteninu, povrće. Mogućnosti su goleme, a prehrambeni kvasac možete koristiti u svim jelima, iako će najviše odgovarati slanima. Od njega možete pripremiti i umak te njime preliti tjesteninu, njoke ili raviole. Možete ga koristiti i kod pripreme veganske kajgane od povrća i tofua ili ga jednostavno posipati umjesto ribanog sira po složencima, veganskim lazanjama ili sličnim jelima.
Jestivi kvasac u juhama
Jestivi kvasac će najviše doći do izražaja u kremastim juhama. Pripremite juhu od gljiva, tikvica ili bundeve te joj dodajte nekoliko žličica jestivog kvasca. Oplemenit će okus juhe i doprinijeti njezinoj gustoći.
Jestivi kvasac na kokicama
Ispecite kokice na kokosovom ulju, posolite ih himalajskom solju te dodajte dvije žličice jestivog kvasca. Dobit ćete poseban okus, kokice će biti hranjivije, a dobit ćete i zdrave grickalice koje možete konzumirati bez grižnje savjesti.
Jestivi kvasac s tjesteninom
Jestivi kvasac će odlično poslužiti u veganskoj prehrani za pripremu raznih umaka za tjestenine. Umjesto vrhnja, dodajte u umak prehrambeni kvasac, a njegov okus i tekstura doprinijet će finoj kremoznosti i još boljem okusu.
Jestivi kvasac u sendviču
Pripremate li sendvič od povrća ili motate meksički wrap, dodajte i jednu do dvije žličice kvasca. Naime, on se odlično slaže s povrćem, posebice sa zelenom salatom, paprikom i rajčicama te grilanim povrćem.
Jestivi kvasac u salatama
Ispecite tikvice i patlidžane na gril tavi, dodajte im sitno nasjeckane masline, rajčice i ljubičasti luk pa sve prelijte mješavinom češnjaka, maslinovog ulja i kvasca.
Jestivi kvasac u pire krumpiru
Želite li pripremiti posebni pire krumpir, slijedite recept. Skuhajte krumpir u slanoj vodi, ocijedite ga i ostavite da se kratko osuši. Za to vrijeme pomiješajte dvije žlice nutritivnog kvasca, nekoliko žlica zobenog mlijeka i margarin pa smjesu dodajte krumpiru. Posolite još malo po potrebi i dobro izgnječite.
Prednosti prehrambenog kvasca
Za razliku od običnog kvasca koji se koristi za izradu tijesta i koji nije zdrav jer smanjuje ravnotežu pH organizma, nutritivni kvasac ima brojne zdravstvene blagodati za organizam.
Jača imunitet pa se preporučuje koristiti kod stresnih situacija što dovodi do posljedice pada imuniteta, preventivno djeluje protiv raka i smanjuje štetni kolesterol. Najbolji je prirodni lijek za liječenje candide, a budući da ima veliko antibakterijsko djelovanje može se primijeniti kod liječenja salmonele, ešerihije Coli i stafilokoka.
Budući da sadrži probiotike pomaže za održavanje zdrave probave te pomaže kod proljeva. Pomaže u održavanju zdravlja srca i krvnih žila te omogućuje zdravlje cijelog metabolizma. Preporučuje se trudnicama zbog bogatstva folne kiseline, a koristi se i u kozmetici kod liječenja akni i za ljepotu kože, kose i noktiju.
Foto: ashyda/Pixabay
Odgovori