Mlijeko od lješnjaka bogate je i kremaste teksture, idealno je za vegane, a dodatan plus mu je što nema one poznate gorčine koja se povezuje s bademovim ili nekim drugim mlijekom od orašida. Ako želite uživati u njegovoj punoći okusa, bit će dovoljno da ga samo rashlađenog popijete iz čaše.
Iako lješnjaci spadaju pod nešto skuplje namirnice, nemojte da vas to zaustavi. Zaista se isplati upotrijebiti ih za lješnjakovo mlijeko.
A ako mu dodate nekoliko datulja i kakao prah i uživat ćete u punoći okusa čokoladnog mlijeka od lješnjaka bez bilo kakvih neželjenih sastojaka.
Nutritivna svojstva mlijeka od lješnjaka
Mlijeko od lješnjaka je niskokaloričan napitak - na 100 ml mlijeka, ima svega 29 kalorija. Po nutritivnim svojstvima, mlijeko od lješnjaka slično je bademovom mlijeku, dok se okus lješnjakovog mlijeka smatra bogatijim.
Lješnjaci su bogati nezasićenim masnim kiselinama (uglavnom oleinska kiselina), bogati su magnezijem, kalcijem i vitaminima B i E. Zdrave masnoće utječu na smanjenje kolesterola, čuvaju zdravlje krvnih žila te smanjuju rizik od pojave kroničnih bolesti.
Lješnjaci su dobri za srce, pomažu za održavanje zdravlja mišića, kože, kostiju, zglobova i probave te sprječavaju velike oscilacije šećera u krvi.
Ako ćete pripremati napitak od lješnjaka s kožicom koju lješnjak sadrži, spriječit ćete pojavu srčanih bolesti zbog polifenola koji se nalaze u njoj.
Stoga, ako želite poboljšati zdravlje i preventivno djelovati protiv pojave nekih bolesti i tegoba, uživajte u ispijanju domaćeg mlijeka od lješnjaka.
Kako napraviti mlijeko od lješnjaka
Mlijeko od lješnjaka možete pripremiti dodajući osnovnom receptu različite dodatke i začine po želji poput datulja, javorovog sirupa, stevije, vanilije, cimeta i drugih, no za početak saznajte kako pripremiti mlijeko od sirovih i pečenih lješnjaka te čokoladno mlijeko od lješnjaka. Ova tri recepta, naši su favoriti!
Recept za mlijeko od lješnjaka (sirovi lješnjaci)
Sastojci:
- 3/4 šalice lješnjaka
- 3 1/2 šalice hladne vode
- 1/4 žličice ekstrakta vanilije
Priprema
Položite lješnjake u posudu napunjenu vodom i ostavite ih pohranjene u hladnjaku najmanje osam sati, a najbolje preko noći.
Nakon toga ih procijedite, stavite u blender i dodajte im ekstrakt vanilije.
Blendajte toliko dugo dok se lješnjaci ne sjedine u kremasto mlijeko, odnosno dok se smeđi dio (lješnjakova ljuska) i bijeli dio (lješnjakov plod ispod ljuske) ne stope u istu boju, a lješnjak se potpuno ne usitni.
Na kraju mlijeko procijedite kroz vrećicu za cijeđenje biljnih napitaka. Ako ga nemate, pokušajte s gazom ili nekom drugom tkaninom.
Recept za mlijeko od lješnjaka (pečeni lješnjaci)
Smatra se da okus pečenih lješnjaka ne može nadmašiti sirove lješnjake, a niti jedne druge orašide. Okus im je poput okusa ukusnog lješnjakovog namaza. Sve što trebate je dodati im malo vode i dobit ćete recept od mlijeka od lješnjaka posebne arome!
Sastojci:
- 1 šalica lješnjaka bez ljuske
- 2 šalice vode
- sladilo i dodaci po želji
Priprema
Ispecite lješnjake u unaprijed zagrijanoj pećnici na 180 Celzijevih stupnjeva tako što ćete ih pravilno rasporediti po limu za pečenje. Pecite ih 10 do 15 minuta dok ne poprime lijepu, zlatnu boju.
Budite oprezni posljednjih nekoliko minuta kako biste spriječili da se lješnjaci ne prepeku. Tanka je linija između savršeno pečenih lješnjaka i izgorenih lješnjaka.
Kada ih izvadite iz pećnice, zamotajte ih u krpu te kružnim pokretima s njih oljuštite kožicu. Ovo ne bi trebalo biti teško, a ne treba vas brinuti poneki ostatak kožice koji se lako ne skida. Neće vam smetati u mlijeku.
Jedan od najtežih zadataka općenito kod pripreme biljnih napitaka je namakanje orašida ili žitarica u vodi. Riječ je o procesu koji najduži traje, a ne preostaje nam ništa drugo nego čekanje. I ovdje ne biste trebali preskakati taj korak jer će se lješnjaci bolje samljeti i dobit ćete kremastiju i glađu teksturu mlijeka. Ako nemate snažan blender nikako ne preskačite ovaj korak.
Ostavite ih natopljene u vodi minimalno jedan sat, a najbolje preko noći.
Procijedite ih, dodajte u blender uz dvije šalice vode i blendajte jednu minutu, odnosno dok ne dobijete finu, kremastu teksturu mlijeka boje karamele.
Procijedite mlijeko kroz vrećicu za cijeđenje biljnih mlijeka i ulijte ga u staklenke. Trebali biste dobiti dvije šalice mlijeka.
Dodajte sladilo i druge dodatke po želji. Naš izbor bi ovoga puta bio cimet i malo javorovog sirupa, a vi stvorite svoju kombinaciju koja će vas oduševiti!
Recept za čokoladno mlijeko od lješnjaka
Ako želite pripremiti zdravo čokoladno mlijeko od lješnjaka bez nezdravih dodataka koje može konzumirati cijela obitelj, pripremite ga po dolje navedenom receptu, isprobajte ga već danas i zasigurno ćete mu se uvijek vraćati.
Sastojci:
- 1 šalica domaćeg mlijeka od lješnjaka (vidi gore)
- 1 žlica nezaslađenog kakaa u prahu
- 1 datulja
Priprema
Hladno mlijeko od lješnjaka, kakao prah i datulju položite u blender i blendajte dok tekstura mlijeka ne bude potpuno glatka. Poslužite odmah.
Kako čuvati mlijeko od lješnjaka
Mlijeko od lješnjaka čuvajte pohranjeno u poklopljenoj staklenci u hladnjaku i iskoristite ga za dva do tri dana. Obavezno ga prije upotrebe protresite jer bi se voda i lješnjaci tijekom stajanja mogli odvojiti.
Kako koristiti mlijeko od lješnjaka
Mlijeko od lješnjaka može se koristiti na isti način kao i bilo koje drugo biljno mlijeko ili kravlje mlijeko. Sama pomisao na dozu lješnjaka u vašim omiljenim pahuljicama za doručak, pudingu, grizu, kavi, smoothieju, shakeu ili bilo kojem drugom jelu, natjerat će vas da izvadite blender i pripremite ga u većim zalihama.
Dodajte ga u kolače, torte, muffine i ostale recepte i zamijenite drugo mlijeko ovim napitkom bogate i kremaste teksture.
Kako iskoristiti pulpu od lješnjaka
Ostatak pulpe od lješnjaka možete iskoristiti za pripremu sirovih (raw) kuglica - zdrave slastice u kojoj možete uživati bez grižnje savjesti. Pulpu dodajte u biskvite, zobene pahuljice, zobenu kašu, u veganski sladoled ili u chia puding.
Foto: sunnysun0804 / Pixabay
Odgovori