Ako ste intolerantni na laktozu i gluten i ne želite koristiti proizvode životinjskog podrijetla, heljdino mlijeko pripremljeno kod kuće bit će - pun pogodak. Osvježit će vas uz veliku količinu minerala, vitamina i esencijalnih masnih kiselina. Mlijeko od heljde ima nježan i poseban, pomalo travnat okus, dok kuhana heljda, odnosno kaša od heljde ima orašast okus.
Suprotno onome što mnogi misle, heljda nije zrno žitarice, a nije povezana ni sa pšenicom. Heljda je sjemenka bez glutena, koja poput kvinoje sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina što je čini potpunim biljnim proteinom idealnim za vegansku prehranu. Heljda je dobar izvor magnezija, željeza, mangana, fosfora i bakra te sadrži važne antioksidanse.
Što je heljda
Glavna i osnovna namirnica za pripremu heljdinog mlijeka je pseudo-žitarica heljda. Riječ je o zrncima biljke Fagopyrum esculentum koji imaju oblik trokuta i pripadaju porodici Polygonaceae. Iako je mnogi smatraju žitaricom, riječ je o zeljastom povrću koja se ponekad ubraja i u voćke.
Izvorno potječe iz Azije, a u razdoblju od 10. do 13. stoljeća proširila se u Kinu, Europu i na kraju u Ameriku. Danas se tradicionalno koristi u poljskoj i ruskoj kuhinji. U Francuskoj, SAD-u i Kanadi poznate su palačinke koje se pripremaju od heljdinog brašna, a zovu se krepe.
Od heljde se može pripremiti kaša koja se koristi kao zamjena za rižu. Poznato je i brašno od heljde od kojeg se sve češće i u našoj kuhinji pripremaju zdrave palačinke.
Nutritivna vrijednost heljdinog mlijeka
Bogatstvo hranjivih sastojaka, vitamina i minerala jedan je od glavnih razloga zašto biste često trebali uživati u ovom biljnom mlijeku. U 100 ml mlijeka od heljda nalazi se čak 9,8 mg biljnih i potpunih proteina što znači da će vas obrok pripremljen ovim mlijekom zasititi i biti odlična hrana za izgradnju mišića.
U mlijeku od heljde nalazi se svih devet potrebnih aminokiselina koje naše tijelo ne može proizvesti samo, a riječ je o lako probavljivim proteinima. Sadržaj zdravih masti u mlijeku od heljde je 1,8 g na 100 ml mlijeka, što znači znatno manje nego u kravljem mlijeku.
Kad su u pitanju vitamini i minerali, heljdino mlijeko obiluje vitamina A, B i E kao i folnom kiselinom i manganom. U heljdi se nalazi i rutin (rutozid), važan bioflavonoid koji se obično nalazi u biljkama poput heljde, a koji jača žile, smanjuje pojavu proširenih vena i LDL kolesterola te ujedno smanjuje i rizik od srčanih bolesti. Također, ne treba zanemariti niti lecitin koji omogućuje bolje postizanje sportskih rezultata, smanjuje razinu štetnog kolesterola i pospješuje bolji rad jetre.
Redovito ispijanje mlijeka od heljde ima niz pozitivnih učinaka na zdravlje. S jedne strane možete uživati u biljnom mlijeku orašastog okusa ako ste alergični na orašide, imate celijakiju, intolerantni ste na gluten i ono glavno - budući da je riječ o biljnom mlijeku, podržava ga veganska prehrana. S druge strane opskrbit ćete tijelo dragocjenim vitaminima i mineralima te važnim hranjivim tvarima. Čašom heljdinog mlijeka možete zadovoljiti potrebe za biljnim proteinima, vitaminima i mineralima.
Kako napraviti mlijeko od heljde
Iako je mlijeko od heljde dostupno u trgovinama gdje možete odabrati razne vrste, od nezaslađenih, zaslađenih te onih obogaćenim vitaminima i mineralima, zašto ga ne biste pokušali pripremiti kod kuće i prilagodili vašim željama i potrebama?
Da biste pripremili mlijeko od heljde prethodno namočena zrnca heljde pomiješajte s vodom i izblendajte. U kratkom roku dobit ćete ukusan biljni napitak orašastog okusa kojeg je prije konzumacije potrebno samo procijediti.
Recept za mlijeko od heljde
Sastojci:
- 1/2 šalice sirove heljdine kaše
- 2 šalice vode
- prstohvat himalajske soli
- 1/4 žličica praha ekstrakta vanilije
- 1 datulja
Priprema
Sirova zrna heljde namočite u vodi šest do osam sati. Isperite i bacite vodu u kojoj se heljda namakala. Ostavite da odstoji 12 sati prije pripreme napitka.
Izblendajte sirovu heljdu s dvije čaše vode na najjačoj brzini jednu do dvije minute. Procijedite kroz vrećicu za cijeđenje biljnih napitaka ili kroz gazu. Pokušajte procijediti što više možete.
Za pripremu heljdinog mlijeka možete koristiti:
- sirova zrna heljde
- tostiranu (prženu) heljdu
Ako želite koristiti prženu heljdu za pripremu mlijeka, pržite je 8 do 10 minuta u pećnici na 175 Celzijevih stupnjeva. Možete je pržiti i na tavi u trajanju od 5 minute, a nakon toga je pomiješajte s vodom i izblendajte.
Mlijeko od heljde može se pripremiti i s prethodno kuhanom heljdom, ali mlijeko će biti drukčije teksture od mlijeka pripremljena s dvije prethodno spomenute opcije. Ovakvo mlijeko može izgledati poput hladetine i biti više kompaktno.
Osim datuljama, mlijeko od heljde možete zasladiti šećerom kokosovog cvijeta, stevijom ili javorovim sirupom ili bilo kojim drugim zaslađivačem. Od ostalih začina dodajte vaniliju kao u receptu, cimet ili kardamom.
Kako čuvati heljdino mlijeko
Čuvajte u dobro zatvorenoj staklenoj boci u hladnjaku i potrošite za dva do tri dana. Prije upotrebe, bocu dobro protresite.
Heljdino mlijeko uvijek pijte svježe i nikada ga nemojte zagrijavati jer bi u tom slučaju moglo poprimiti želatinast izgled sličan pudingu ili kaši. Možete ga kratko ugrijati na laganoj vatri, ali pazite da ne dođe do vrenja.
Kako koristiti heljdino mlijeko
Heljdino mlijeko možete koristiti u raznim jelima, od slanih do slatkih, toplih ili hladnih, u bilo koje doba dana, a sve ovisi o vašim željama.
Heljdino mlijeko bit će odlično za chia puding, dodajte ga u žitne pahuljice za doručak, u smoothie ili u shake. Uživajte u njegovom ukusnu i ispijajući ga samo iz čaše.
Možete ga koristiti u svim sirovim varijantama jela, ali s druge strane, nije prikladno za jela koja se termički obrađuju, kuhaju ili peku, jer mu nedostaju gluten koji povezuje sastojke.
Foto: iira116 / Pixabay
Odgovori