Vjerojatno najčešće pitanje kada je u pitanju veganska prehrana je kako biljem zadovoljiti sve potrebe organizma i koliko to sve košta. Ova dva pitanja često se nameću onima koji jedu isključivo veganski. No, na ovo pitanje najlakše je odgovoriti protupitanjem: Koliko košta zdrava prehrana? Valja naglasiti da jesti zdravo i kvalitetno je malo skuplje, bez obzira na to radi li se o veganskoj prehrani ili se konzumiraju i namirnice životinjskog podrijetla.
U oba slučaja, želite li jesti kvalitetne namirnice, morat ćete izdvojiti nešto veću svotu novca, od one koju biste izdvojili, primjerice, za bijeli kruh, bijelu rižu i tjesteninu, prerađene proizvode, sokove s puno šećera ili voće i povrće iz velikih lanaca trgovina.
Zdrava prehrana je skuplja
Ako ćete jesti kvalitetnije i zdravo, u prvom redu smatra se da ćete kupovati organske proizvode i proizvode od lokalnih proizvođača. Takvi proizvodi su u startu skuplji, a meso kupljeno od malih OPG-ova često biva i dva do tri puta skuplje od mesa kupljenog u velikim trgovačkim centrima.
Koliko ljudi je danas osvijestilo činjenicu o važnosti zdrave prehrane? Jako malo. Svijest o potrebi i važnosti zdrave prehrane je i dalje niska, iako se godinama mijenja na bolje, jer ipak, sve je više onih koji polako, ali sigurno počinju uviđati važnost zdrave prehrane. Iz tog razloga, postoji sve više trgovina zdrave hrane, a samom pojavom konkurencije, padaju i cijene organskih proizvoda.
Često kada kupujemo jaknu ili cipele za zimu, želimo za sebe najbolje. Izdvojit ćemo visoku svotu novca za čizme kojima ćemo ugrijati hladna stopala zimi. A što je s prehranom? Hrana je gorivo našem tijelu, od nje živimo i ovisi o našem zdravlju. Zašto ne razmišljamo više o onome što jedemo?
Hraniti se zdravo je skuplje, ali ipak činimo nešto za sebe i za svoje zdravlje. Kada je zdravlje u pitanju, za nas ne bi trebalo biti kompromisa. No, gledajući vegansku prehranu i općenitu zdravu prehranu s mesnim proizvodima, dolazimo do zaključka da veganska prehrana nije skuplja. Ako pametno raspolažete budžetom, pratite mjesečne akcije i sniženja, možete se vrlo lako hraniti veganski i za vrlo pristupačan novac.
Veganska prehrana je pristupačna svima
Ako želite prijeći na vegansku prehranu, trebat ćete proteine životinjskog podrijetla, zamijeniti proteinima biljnog podrijetla. Iako vam se to može činiti komplicirano, nije niti najmanje tako. Meso nije jedini izvor proteina i proteina ima i više nego dovoljno u biljnoj prehrani, koja nije skuplja od mesa. Kako biste zadovoljili dnevnu potrebu za proteinima u prehranu uključite puno cjelovitih žitarica, mahunarki i orašastih plodova. Kalcija, osim u mlijeku i mliječnim proizvodima, ima u zelenom lisnatom povrću, a vi birajte ono sezonsko jer mu je cijena znatno prihvatljivija.
Jesti zdravo i jeftino moguće je ako imate svoj vrt, ali i ako kupujete na tržnicama. Postoje mnogi lokalni proizvođači koji po pristupačnim cijenama nude provjerene organske proizvode i svježe namirnice. Svježe voće, povrće, mahunarke i sjemenke nisu toliko skupe, a trebaju biti zastupljene i u prehrani koja uključuje meso. Umjesto mesnog burgera, lako i jeftino možete napraviti burger od povrća s grahom, lećom ili heljdom, a ako volite seitan i tofu, uključite i njih u prehranu jer ćete konzumirajući ih biti dugo siti kao od mesa.
Kako se jeftino hraniti
Što se tiče pripreme veganske hrane, ona nije ništa kompliciranija. Čak je i jednostavnija i brža. Jela s puno povrća, mahunarki i žitarica brže ćete pripremiti nego meso. U početku će vam biti malo teže isplanirati obroke, ali kad se uhodate, planiranje i kombiniranje namirnica će vam ići kao od šale.
Jedite sezonske namirnice
Veganska prehrana ne mora biti skupa. Prilagodite je sebi i svojim potrebama, isto kao što biste to učinili u slučaju da jedete meso. Sve ovisi o tome kako, kada i gdje kupujete. Pokušajte na nekim namirnicama na kojima možete uštedjeti. Birajte isplativije namirnice, odnosno one s više nutritivnih vrijednosti.
Kupujte namirnice prema njihovoj kvaliteti, ali i sezoni
Ne morate jesti jagode ili breskve zimi. Usporedit ćemo blitvu i špinat. Riječ je o jako sličnom zelenom povrću, sličnih nutritivnih vrijednosti. Kada nije njihova sezona, ovo povrće zna biti poprilično skupo. Umjesto blitve s krumpirom, kupite svježe smrznuti špinat. Vjerujte, nećete osjetiti razliku.
Osvijestite važnost zdrave prehrane
Nemojte kupovati namirnice od bijelog brašna, slatkiše ili gazirane sokove. Učinite nešto za svoje tijelo. Umjesto jedne čokolade, izaberite kilogram banana. Samo pažljivim razmatranjem namirnica prema njihovim nutritivnim vrijednostima, doći ćete do iste računice. Odnosno, uvidjet ćete da možete jesti zdravo ili veganski na isti način kao i da jedete manje kvalitetnu prehranu ili kao da konzumirate meso i mesne prerađevine.
Istina je da je eko uzgoj skuplji, posebice ako se radi o namirnicama kao što su integralna riža, tjestenina, voće i povrće. Ali činjenica je da organski uzgoj iziskuje veće troškove, što se na kraju odražava na hrani.
Nejedenje mesa stvar je osobnog izbora. Osluškujte svoje tijelo i signale koje vam šalje te prema tome prilagodite i svoju prehranu. Ako se ne osjećate dobro kada jedete meso, izbacite ga za početak iz prehrane na mjesec dana i osluškujte razlike. Doći ćete do zaključaka o tome trebate li jesti meso ili ne. A za koju god prehranu se odlučili, držite se pravila umjerenosti. Umjerenost je važna za postizanje zdravog i kvalitetnog života.
Foto: RitaE/Pixabay
Odgovori