Vege prehrana isključuje ribu, pa su morske alge odličan dodatak prehrani za one kojima nedostaje 'morski' okus. Danas se sve više priča o problemu mikro-plastike koja kroz ribu ulazi u naš organizam, pa je i to još jedan razlog zašto zamijeniti ribu na tanjuru nekim alternativnim receptima.
Alge su sastavni dio makrobiotičke prehrane jer donose velike dobrobiti za naš organizam. U receptu za sushi koristi se nori alga, ali postoje još i druge vrste algi (kombu, wakame, arame) koje su nutritivno bogate i doprinose detoxu organizma. Alge sadrže velike količine gotovo svih minerala; kalcija, joda, željeza, natrija, magnezija fosfora, kalija.
Bogate su ugljikohidratima, proteinima i bjelančevinama, a sadrže omega 3 i omega 6 masne kiseline. Kombu alge su odlične za kuhanje s mahunarkama jer smanjuju simptome nadimanja.
Sushi možete raditi s povrćem, gljivama, avokadom, dimljenim tofuom, seitanom u tempuri... kombinacije su beskrajne.
Ako nemate rižu za sushi, možete koristiti bijelu rižu kratkog zrna, a rižin ocat možete zamijeniti jabučnim octom.
Recept za veganski sushi
Sastojci:
- 250 g riže za sushi
- 300 ml vode
- 2 nori alge
- 2 žlice rižinog octa
- 1 žlica šećera
- pola žličice soli
- 1 žlica sezamovog ulja
- 1 mrkva
- 1 cikla
- 1 paprika
- 1 krastavac
- 100 g dimljenog tofua
- 1 žlica sezama
- ukiseljeni đumbir (za prilog)
- tamari (sojin umak)
Priprema:
- Rižu dobro isperemo u 2-3 vode i ostavimo da se ocijedi 10-ak minuta.
- Za to vrijeme pripremimo začine za rižu. Rižin ocat, sol i šećer zagrijavamo par minuta (ali ne do vrenja) i istovremeno miješajući dok se šećer ne rastopi.
- Kad se riža ocijedila, stavimo je kuhati u vodi. Riža za cijelo vrijeme kuhanja mora biti poklopljena. Najprije kuhamo rižu na najjačoj vatri, do vrenja (oko 3 minute). Kad je riža zakuhala, smanjimo na srednju vatru i kuhamo još 7 minuta. Nakon toga smanjimo vatru na minimum i ostavimo kuhati još 10 minuta. Kad je gotovo, skinemo s vatre i ostavimo još 5 minuta u poklopljenom loncu.
- Sad rižu prebacimo u široku zdjelu da se što prije hladi i začinimo sa kombinacijom rižinog octa, soli i šećera. Nježno miješamo rižu i začine da zrna riže ne puknu. Riža će dobiti sjaj i tada je gotova. Ovakvu rižu je najbolje upotrijebiti unutar 2 sata.
- Povrće i tofu narežemo na štapiće. Povrće (osim krastavca) kratko popržimo na tavi sa sezamovim uljem da dobije finu aromu.
- Jedan list nori alge stavimo na bambusovu podlogu za sushi, tako da je sjajna strana dole. Vlažnim rukama rasporedimo 225 g kuhane riže preko alge, ostavljajući na kraju alge (oko 1 cm) bez riže, jer ćemo tu zatvoriti sushi.
- Na rižu složimo u jednom redu povrće i tofu.
- Uz pomoć podloge, zarolamo sushi. Onaj dio alge koji smo ostavili bez riže, možemo lagano namočiti da se rola lakše zatvori.
- Dobivenu rolu narežemo oštrim nožem na 6 jednakih dijelova. Između svakog rezanja, isperemo nož.
- Uramaki sushi (u kojem je riža izvana) se radi na isti način, s tim da kad složimo rižu na algu, okrenemo algu da je riža dole, a nadjev slažemo na algu. Kad radimo uramaki sushi, bambusovu podlogu obložimo prozirnom folijom da je zaštitimo od riže. Uramaki sushi se obično pospe sezamom kojeg smo prethodno popržili na suhoj tavi.
- Sushi poslužimo uz tamari (soja sos), ukiseljeni đumbir i po želji malo wasabi umaka (japanski hren).
I to je to! Dobar tek.
Odgovori