Frutarijanci su oni koji slijede način prehrane koja se bazira na konzumaciji plodova sa stabala i grmova. Dakle, frutarijanstvo znači da u obzir dolazi isključivo konzumacija voća i bobičastog voća, a u nekim situacijama i mahunarki i orašastih plodova. Frutarijanstvo je podvrsta veganstva s time da je iz ove prehrane isključena konzumacija žitarica i povrća. Neki smatraju da su i žitarice dopuštene jer se radi o plodovima biljaka.
Zagovornici ove prehrane smatraju da je ovo najkvalitetnija prehrana, odnosno da ona najviše odgovara ljudskom tijelu. Prehrana bogata voćem i bobicama se lako probavlja, a organizam iz takve prehrane može apsorbirati gotovo sve hranjive tvari.
Među frutarijancima također postoje razlike s obzirom na način prehrane. Naime, dok neki beru voćke sa stabla, postoje oni koji konzumiraju isključivo voćke koje same padnu. Ovdje je riječ o etici jer spomenuti frutarijanci smatraju da branjem plodova ustvari čupaju stablo.
Prehrana naših predaka
Dosadašnja istraživanja govore o tome da je frutarijanska prehrana primjerena za ljude i zdrava. Osim što su naše šake prilagođene hvatanju voćaka i visina je prilagođena tome da lako možemo ubrati voćke sa stabla. Dužina crijeva više je prilagođena konzumiranju biljnih namirnica, kao i slina koja je alkalna i lako razgrađuje ugljikohidrate iz voća već u ustima. Osim toga, voćni šećer tijelu donosi prijeko potrebnu energiju za pravilno funkcioniranje u svim prilikama.
Voće je zdravo i većina voća je alkalna što je jako dobro za krv koja treba biti lužnata jer time štiti tijelo od svih vrsta bolesti i sprječava starenje.
Frutarijanski oblik prehrane nije nov način prehrane. Riječ je o prehrani kojom su se prehranjivali naši preci. S obzirom na to da naši preci potječu iz ekvatorske Afrike, gdje su plodovi raznog voća dostupni tijekom cijele godine, nije neobično da je hrane uvijek bilo u izobilju. Ostaci tih predaka govore da su konzumirali ne samo voće već i listove stabala i grmova. Takva prehrana promijenila se napuštanjem tog područja i velikih seoba na sjever, pa da bi narod tamo preživio, bio je primoran ubiti životinju. S vremenom su se orijentirali na poljoprivredu i tako su prestali biti sakupljači. Iako smo s vremenom izgubili taj davno stečeni identitet, anatomija tijela podsjetnik je da smo u dalekoj prošlosti živjeli hodajući prašumama u potrazi za voćem kojeg je bilo u velikim količinama i za sve.
Masti, proteini i vitamin B12 u voću?
Većina, kada razmišlja o frutarijanstvu, postavlja pitanja kako će se iz takve prehrane nadoknaditi proteini i masti. U voću nema proteina, a zdravih masti ima u nekim vrstama voća kao što je to na primjer ananas. Zagovornici ove prehrane smatraju da proteini nisu bitni za pravilno funkcioniranje tijela. Oni smatraju da su nam potrebne aminokiseline koje izgrađuju i bjelančevine, a bjelančevina se sastoji od već izgrađenih aminokiselina te je stoga nepotrebna, a povećani unos bjelančevina često je povezan i s bolestima bubrega, jetre i dijabetesa.
Ono što mnoge koči na prelazak na ovu prehranu je i pitanje vitamina B12. Frutarijanci smatraju da vitamin B12 ne dolazi isključivo iz namirnica životinjskog podrijetla, već iz koenzima koji se nalazi u slini. Stoga ne postoji opasnost od nedostatka ovog vitamina.
Jedan od najpoznatijih frutarijanaca bio je indijski političar Gandhi. Sportaš Yohan Blake čija se dijeta bazira na 16 banana dnevno, jedan je od najbržih sprintera na svijetu. Poznati sportski i kondicijski trener Yohan Blake putuje svijetom i promovira ovaj način prehrane raznim prezentacijama.
Dijeta za oboljele
Frutarijanska prehrana nije samo oblik prehrane, već i dijeta koja se preporučuje teško oboljelima. S obzirom na to da se smatra da tijelo trebamo održati alkalnim, a voće je upravo takvo, zagovornici ove prehrane smatraju da se njome tijelo može vratiti u ravnotežu. Nadalje, smatraju da jedino alkalizacijom tijela možemo postići veće količine kisika u tijelu kojim povećavamo izdržljivost tijela, energiju i jačamo imunitet. Kisik je glavno gorivo za naše stanice.
Na kraju, preostaje vam da i samo probate ovaj način prehrane i sami dođete do zaključka. Kao i kod svih oblika detoksikacije, tako i u ovom slučaju, u početku može doći do neugodnih nuspojava koje se pojavljuju jer se tijelo čisti od metala, toksina i ostalih otrova. No, glavobolja, slabost i vrtoglavica kratko traju. A kada one prođu, frutarijanci uvjeravaju da se nikada nećete osjećati bolje.
Foto: silviarita/Pixabay
Odgovori