Jedna od najhranjivijih biljaka na svijetu, Moringa, s pravom pripada u skupinu superhrane. Riječ je o biljci čije su količine željeza toliko visoke da se smatra da je upravo ona najmoćniji biljni izvor željeza na svijetu.
Moringa, izvornog imena Moringa oleifera ili konjska rotkvica, najčešće se koristi u obliku praha. Moringu još nazivaju i čudesnim drvetom jer prema Ayurvedi liječi više od 300 bolesti. Od davnina se koristi za prirodno liječenje, a tome svjedoče i drevne civilizacije Azije, Latinske Amerike i Afrike.
Moringa je porijeklom s Himalaje, a njezina popularnost je velika zbog sadržaja velikog broja raznih nutrijenata. Smatra da se sadrži čak 25 posto više željeza od špinata, u njoj ima 17 puta više kalcija nego u mlijeku, šest puta više cinka nego što ga ima u bademu te je čak tri puta jači antioksidans nego aronija.
Moringa je otporno stablo koje može uspjeti u gotovo svim uvjetima. Ne smataju joj suha, siromašna i pjeskovita područja, a osim na Himalaji, najčešće raste na Filipinama i na Tajlandu te u Africi i u Tajvanu. Moringa jako nalikuje hrenu po izgledu, ali sličnost je očita i po pikantnom okusu.
Upotreba moringe
Svi dijelovi moringe, odnosno listovi, cvijet, sjemenke i korijenje se mogu upotrijebiti u prehrani. Zbog njezine velike ljekovitosti, danas je možemo pronaći u gotovo svim trgovinama zdrave hrane i to najčešće u obliku praha. Naime, moringa prah se proizvodi sušenjem listova Moringe oleifere odmah nakon berbe i to u sjeni i na niskim temperaturama. Nakon što se listovi osuše, samelju se u fini prah.
Neki koriste cijele mahune moringe prilikom kuhanja, drugi jedu svježe listove, a mogu se istisnuti sjemenke pa se dobije vrijedno ulje moringe.
Prije kupnje moringe, budite sigurni da ima ekološki certifikat i oznaku sigurnosti korištenja.
Preporučuje se dnevna doza od 5 grama (5 čajnih žličica) moringa praha, no u početku treba početi s manjim dozama od pola čajne žličice na dan kako ne bi došlo do mučnine. Izbjegavajte upotrebu moringe natašte. Postepeno valja povećati količinu do maksimalne preporučene doze.
Ako se koristi pravilno ne uzrokuje nuspojave, a preporučuje se uzimanje mjesec dana u kontinuitetu. Nema ograničenja za konzumiranje, možete je redovito uzimati duže vrijeme.
Moringa prah se može dodati u razne napitke, prirodne sokove i smoothieje ili je možete posipati po rižotu, tjestenini ili salati. Dodajte ga u pahuljice za doručak te u kolače i kruh prilikom pečenja. Također se upotrebljava i kao prirodni zgušnjivač za variva i umake.
Kako bi zadržala svoju ljekovitost, moringu čuvajte na hladnom, suhom i tamnom mjestu.
Osim u obliku praha, moringa je dostupna i u kapsulama.
Trudnice i dojilje bi se prije konzumiranja moringe trebale posavjetovati s liječnikom. Moringa je sigurna za konzumiranje kod djece, a u Africi se često daje bebama kako bi se unaprijed djelovalo i spriječilo pothranjenost.
Uzimate li lijekove za snižavanje šećera, za sniženje krvnog tlaka te imate li problema sa štitnjačom, prije upotrebe se također savjetuje konzultacija s liječnikom.
Ljekovita svojstva moringe
Moringa se smatra jednom od najljekovitijih biljaka na svijetu što može potvrditi time što liječi više od 300 raznih bolesti. Moringa se koristi u slučaju povišenog krvnog tlaka, dijabetesa, pothranjenosti, lupusa, prekomjerne tjelesne težine, anemije, bolesti jetre i dišnog sustava, menstrualnih tegova i reguliranja hormona i mnogih drugih.
Moringa sadrži više od 90 ljekovitih komponenti, ima antimikrobna i antikancerogena svojstva te se koristi i kao prirodni antibiotik. Jača imunitet, a njezini prirodni antioksidansi smanjuju upalu u tijelu. Dokazano regulira hormone i smanjuje bolesti uzrokovane starenjem.
Bogata je vitaminima A, B1, B2 i B3 i vitaminom C i E te od minerala željezom, cinkom, bakrom, kalijem i magnezijem.
Spada u skupini prirodnih adaptogena tako što smanjuje stres i poboljšava mentalno zdravlje.
Smatra se da ima i veliko afrodizijačko djelovanje. Naime, kod žena povećava užitak, dok se kod muškaraca koristi u slučaju erektilne disfunkcije.
Osim što štiti organizam od brojnih bolesti, koristi se i u kozmetičkoj industriji te kod proizvodnje parfema i eteričnih ulja.
Foto: gesundesleben/Pixabay
Odgovori