Maslačak je jedan od prvih vjesnika proljeća čije velike okrugle cvjetove s prvim zrakama sunca posjećuju brojne pčele. Upravo je maslačak prva, prava proljetna gozba pčelama nakon zime. Iako ga neki smatraju korovom, većina je otkrila njegova velika ljekovita svojstva. Iskoristite ih i vi i pripremite med od maslačka koji se najčešće priprema kao domaće sredstvo protiv kašlja.
Priprema meda od maslačka je jednostavna i jeftina, a zauzvrat ćete dobiti domaći sirup protiv kašlja bez ijednog štetnog sastojka. Možete ga spremiti u smočnicu i koristiti prema potrebi u vrijeme dugih i hladnih zima.
Uputite se i vi s prvim zrakama toplog proljetnog sunca (ožujak i travanj) na livadu udaljenu od prometa i ostalih zagađivača i uberite čiste cvjetove maslačka od kojih ćete pripremiti domaći med od maslačka.
Recept za med od maslačka
Sastojci
- 300 cvjetova maslačka
- 1 litra vode
- 1 kilogram šećera
- 1 limun
Priprema
Nakon što ste ubrali 300 cvjetova maslačka, po potrebi ih očistite i stavite u veliku posudu. Prelijte ih litrom vode i dodajte im sok jednog limuna kojeg ste prethodno ocijedili i očistili od koštica. Zakuhajte mješavinu cvjetova do vrenja, a odmah po vrenju ugasite i ostavite poklopljeno preko noći da se dobro ohladi.
Kada je prošlo 24 sata, uzmite šupljikavu zaimaču i oprezno izvadite cvjetove iz posude. Pri vađenju cvjetove još dobro stisnite rukama iznad posude kako biste iskoristili svu tekućinu.
Tekućinu procijedite kroz gazu u drugu posudu i dodajte joj 1 kilogram šećera. Stavite tekućinu sa šećerom na štednjak i kuhajte otprilike 3 do 4 sata ili dok se tekućina u potpunosti ne zgusne poput sirupa.
Prije nego što ćete sirup uliti u staklenke, potrebno ih je dobro sterilizirati kako se sirup ne bi pokvario. Koristite staklene bočice od sokova jer imaju dobar poklopac.
Ulijte vrući sirup u staklenke i dobro ih zatvorite. Čuvajte ih na tamnom i hladnom mjestu, daleko od direktnog sunca i topline.
Primjena meda od maslačka
Med od maslačka ima specifičnu žutu boju te jaku aromu sličnu eteričnom ulju maslačka.
Uzima se prema potrebi, a preporučuje se koristiti svakodnevno u hladnim zimskim mjesecima kao prevencija protiv raznih virusnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Odrasli mogu konzumirati 3 do 4 velike žlice meda od maslačka, dok se za djecu preporučuje isto toliko malih, čajnih žličica.
Najbolju učinkovitost imat će ako ćete ga konzumirati ujutro, na prazan želudac, uz toplu šalicu zelenog čaja. Med od maslačka ukusan je i kao namaz na kruhu ili tostu za doručak.
Ljekovita svojstva meda od maslačka
Maslačak se ubraja u biljke s velikom količinom antioksidansa pa se preporučuje za detoksikaciju tijela i sprječavanje tumora. Luteolin iz maslačka se dokazano učinkovito bori protiv stanica raka i ubija ih. Prirodan je diuretik pa pomaže dijabetičarima jer potiče češće mokrenje i oslobođenje šećera iz tijela. Prepun je željeza i vitamina iz skupine B pa pomaže i kod anemije.
Osim što pomaže u prevenciji oboljenja dišnih puteva, odlično je prirodno sredstvo djelotvorno kod umora i iscrpljenosti organizma. Upravo zbog toga pomaže u svim stresnim situacijama i kod velikih psihičkih napora. Osim toga može ublažiti alergiju te spriječiti bronhitis i astmu.
Koristite li ga svaki dan, vaša jetra će biti zdrava. Naime, mnogi ga nazivaju i eliksirom za jetru. Odlično djeluje i kod svih bolesti probavnog sustava, a preporučuje se i ako patite od loše probave ili osjetljivog probavnog sustava. Provedena istraživanja dokazuju da med od maslačka može smanjiti kiselinu želučanih sokova za više od 50 posto.
Osim unutarnje primjene, ljekovit je i izvana. Koristi se u slučaju opeklina kože ili kod pojave akni. Premažite kožu tankim slojem meda i ubrzo ćete primijetiti razliku.
Jeste li znali?
Jeste li znali da su osim cvjetova maslačka, ljekoviti i njegovi listovi i korijen? Naime, listovi maslačka se beru već početkom ožujka, prije nego što maslačak počinje cvasti. Koristite ih svježe u salatama ili ih osušite za čaj. Od korijena maslačka možete pripremiti čaj ili sok ili ga jesti svježeg na salatu, a on se također vadi u rano proljeće. Bit će vam potreban oštar nož i velika preciznost. Naime, u slučaju da se zareže korijen, izgubi se njegov ljekoviti sok. Korijen prije cvatnje ima ukusan, sladak okus, dok nakon cvatnje postane gorak.
Recept za med od maslačka inspiriran je istoimenim receptom na Vrtlarici
Foto: Ajale/Pixabay
Odgovori