Za kurkumu se s pravom može reći da je čudo iz prirode. Ova ljekovita biljka potječe iz porodice Zingiberaceae, odnosno đumbira, a najrasprostranjenija je u južnoj Aziji. Za upotrebu u kulinarstvu i u ljekovite svrhe koristi se njezin korijen koji je specifične žuto-narančaste boje jer sadrži ljekoviti spoj kurkumin.
Kurkuma se najčešće koristi kao začin i kao takva rasprostranjena je diljem svijeta. Zbog brojnih ljekovitih svojstava, često se koristi i u alternativnoj medicini zbog čega spada u skupinu superhrane.
Upotreba kurkume
Kurkuma se kao začin najčešće koristi u Indiji, Kini i Indoneziji. Osim što se koristi kao nezaobilazan začin u spomenutim kuhinjama, ovi narodi je cijene i zbog njezinih ljekovitih svojstava.
Blago ljutog je okusa, a kada se osuši okusom podsjeća na đumbir i naranču.
Kurkuma je i jedan od sastojaka popularnog začina curryja koji je bez nje nezamisliv jer mu daje prepoznatljivu žutu boju. Upravo zbog te žute boje, kurkuma se koristi kao prirodno bojilo, čest je sastojak i prirodne kozmetike, a koristi se i kao prirodni pesticid. E100 ne sastojcima proizvoda ne znači da se radi o nekom štetnom konzervansu, već upravo o prirodnom i ljekovitom kurkuminu.
Kurkuma se može koristiti pri začinjavanju svih vrsta jela, a najbolje će odgovarati s rižotom, kus kusom, kvinojom, lećom i tjesteninom. Odličan je krumpir začinjen kurkumom i posipan ružmarinom ili chilijem te zapečen u pećnici. Kurkumu se koristi i kod začinjavanja salata i umaka, ali i kod pripreme velikog broja slatkih jela. Dodajte malo kurkume u palačinke, kolače i voćne salate.
Kurkumu se preporučuje uvijek dodati pri kraju kuhanja kako bi se sačuvala njezina ljekovita svojstva koja se mogu uništiti prilikom termičke obrade.
U Japanu je popularan čaj od kurkume koji se priprema tako da se jedna žličica kurkume doda u tri decilitra vruće vode.
Znanstvenici smatraju da je najveći problem kod konzumiranja kurkume mala doza kurkumina zbog kojeg se kurkuma i koristi. Riječ je o poznatom polifenolu koji ima snažna antioksidacijska, antikancerogena, antimikrobna i antiupalna svojstva. Istraživanja pokazuju da se apsorpcija kurkumina može poboljšati tako da se u isto vrijeme konzumira s paprom zbog spoja piperina iz papra.
Ako ne volite pomalo egzotičan i ljutkast okus kurkume, u svim bolje opskrbljenim trgovinama zdrave hrane mogu se pronaći kapsule kurkumina. Prije konzumacije dobro proučite upute za doziranje i konzultirajte se s liječnikom. Naime, kurkuma može izazvati neugodne nuspojave, posebice ako se kombinira s određenim lijekovima.
Naime, kurkuma je sigurna za upotrebu, ali prema Europskoj agenciji za sigurnost hrane ne smiju se prekoračiti dnevne doze koje iznose do 3 miligrama kurkume po jednom kilogramu težine.
Kurkuma se ne preporučuje onima s probavim tegobama, trudnicama, dojiljama i djeci. Kod nekih može izazvati alergijske reakcije i pojavu žute stolice.
Budući da kurkuma smanjuje mogućnost nastajanja krvnih ugrušaka, ne preporučuje se konzumirati je s lijekovima koji razrjeđuju krv jer u tom slučaju može dodatno povisiti rizik od krvarenja. Također, koristite li lijekova za smanjenje kiseline u želucu, također izbjegavajte kurkumu.
Kurkuma djeluje na smanjenje šećera u krvi, stoga ako koristite lijekova za dijabetes, preporučuje se oprez. Može pojačati djelovanje lijekova zbog čega može doći do velikog pada šećera u krvi.
Nikada je ne uzimajte na prazan želudac jer može izazvati probavne tegobe poput nadutosti, mučnine i bolova u želucu.
Djeca i starije osobe trebali bi koristiti smanjenu dozu kurkume, samo jednom tjedno.
Ljekovita svojstva kurkume
U našim područjima, kurkuma je bila nepoznata sve do kraja 20. stoljeća. Smatra se jednom od najljekovitijih biljaka što može ponajviše zahvaliti kurkuminu, aktivnom sastojku koji se nalazi u kurkumi. Njezina brojna ljekovita svojstva postepeno su se otkrivala među znanstvenicima, a jedan od najvažnijih je njezino veliko antiupalno svojstvo.
Smatra se čudom prirode jer dokazano liječi velik broj bolesti. Jača imunitet i općenito cijeli organizam, a djeluje antivirusno, antibakterijski, antioksidativno i antiupalno. Velik je izvor vitamina B6, mangana, kalija, željeza i dijetalnih vlakana.
Kurkumu se preporučuje koristiti za probavne tegobe jer jača probavu, smanjuje nadutost i djeluje obnavljajuće na crijevnu floru. Pomaže kod svih menstrualnih tegoba, regulira menstrualni ciklus, čisti žučni mjehur i održava zdravlje jetre i smanjuje upalu kod artritisa. Čisti krv, pomaže kod borbe s gotovo svim bakterijama i gljivicama te kod tegoba dišnih putova. Koristi se kod kožnih problema, ali i kod mršavljenja jer potiče rad metabolizma.
Najbitnije svojstvo kurkume je to da ima odlično antikancerogeno djelovanje. Preporučuje se kao prevencija raka jajnika te u menopauzi kao prevencija raka dojke. Također, preventivno se preporučuje kod raka prostate, debelog crijeva te leukemije kod djece.
Pokazala je izvrsne rezultate u liječenju artritisa. Kurkumin blagotvorno djeluje na smanjenje ukočenosti i oteklina zglobova, a s druge strane ne uzrokuje štetne nuspojave kao sredstva protiv upala i bolova.
Želite li smanjiti loš kolesterol, šećer i žgaravicu, posegnite za kurkumom. Pomaže i kod Chronove bolesti, ulceroznog kolitisa te za liječenje ekcema, psorijaze i dermatitisa. Poznato je njezino antigljivično djelovanje pa se preporučuje kod dugotrajnih liječenja Kandide. U Kini se koristi i u liječenju depresije.
U Indiji se kurkuma koristi za zdravlje i ljepotu kože jer ostavlja kožu glatkom, čistom, svježom i sjajnom. Zbog toga se koristi kod uljepšavanja mladenki za vjenčanje.
Kurkuma se često koristi i s drugim ljekovitim sastojcima čijom kombinacijom se poboljšavaju ljekovita svojstva te se sprječava velik broj tegoba.
Kurkuma i med
Ova kombinacija djeluje na podizanje imuniteta. Bit će vam dovoljno 200 grama meda u koji je potrebno umiješati dvije žlice kurkume. Preporučuje se svaki dan uzimati jedna mala žličica ili je dodati u hladni čaj ili vodu s limunom.
Čaj od kurkume i đumbira
Kurkuma i đumbir imaju snažan detoksikacijski učinak pa se često koriste u kombinaciji. U šalicu kipuće vode dodajte četvrtinu velike žlice đumbira i kurkume u prahu s iscijeđenim limunovim sokom. Limun dodajte nakon što se čaj ohladi. Time ćete izbaciti štetne tvari i potaknuti brži rad metabolizma.
Foto: stevepb/Pixabay
Odgovori