• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • Vegetarijanstvo
    • Recepti
    • Mali savjeti
  • Veganstvo
    • Recepti
    • Mali savjeti
  • Sirova hrana
    • Recepti
    • Mali savjeti
  • Baza znanja
  • Superhrana

Vege.hr

prah guarane

Objavljeno: 06.08.2019. Autor: Martina Lovaković

Guarana

Guarana je prirodno je sredstvo koje sadrži velike koncentracije kofeina pa se najčešće koristi kao prirodna zamjena za kavu ili ubrzavanje metabolizma. Osim toga, povećava energiju, pamćenje i koncentraciju pa se s pravom nalazi u skupini superhrane.

Guarana (Paullinia cupana) je višegodišnji drveni grm koji daje žuto-narančaste plodove u kojima se nalaze po tri sjemenke, a može narasti do 12 metara. Guarani najviše odgovaraju područje s obilnim kišama i tropskim temperaturama. Porijeklo mu seže u daleki Brazil i područja uz samu Amazonu. Indijanci su je u dalekoj prošlosti zvali warana te su od nje najčešće pripremali čaj.

Budući da sjemenke guarane sadrže velike količine kofeina, čak nekoliko puta više nego kava, biljka ima prirodni obrambeni toksina koji je štiti od raznih biljojeda sjemena i plodova.

Kroz povijest, guarana je diljem svijeta imala različitu namjenu među različitim narodima. Koristila se kao zaštita od dizenterije i malarije, ali i kao afrodizijak.

1840. godine znanstvenici su došli do otkrića da sadrži kofein, tijekom 19. stoljeća njezina popularnost je porasla u Francuskoj gdje se počela koristiti kao kava ili čaj.

Upotreba guarane

Guarana se na našim područjima obično konzumira u obliku sirupa, ekstrakata, sokova, a često se koristi i u raznim pripravcima za mršavljenje jer potiču skidanje masnih naslaga. U tom slučaju koristi se s glukomananom s kojim, u kombinaciji s kofeinom, pomaže u suzbijanju apetita. Osim toga, guarana može ubrzati metabolizam

Guarana sadrži od 3,6 do 5,8 posto kofeina, dok je njegova koncentracija u kavi oko 2 posto. Koncentracija kofeina u sušenoj guarani je od 1 do 4 posto, a u kavi od 1 do 2 posto.

Iako propisana doza guarane ne postoji, studija provedena u časopisu PLOS One ukazuje da je idealna dnevna doza guarane između 50 i 75 miligrama. U tom slučaju svjedočit ćete poboljšanjem kognitivnih funkcija i boljeg raspoloženja.

Budući da se guarana najčešće koristi kao stimulans, preporučuje se ujutro za razbuđivanje otopiti 1 gram guarane u prirodnom soku ili smoothieju. Tom dozom u tijelo ćete unijeti od 3,5 do 5,9 posto kofeina.

Guarana se ne preporučuje kod većih fizičkih i psihičkih napora, za vrijeme učenja te kod putovanja jer u tim slučajevima potrebna nam je veća koncentracija i snaga.

Guarana se ne prepoučuje uzimati u trudnoći i za vrijeme dojenja, a ako patite od srčanih oboljenja, koristite je oprezno.

Ako je koristite duži period i u prekomjernim količinama, moguće su nuspojave u obliku slabosti, nesanice, tremora, ubrzanog pulsa, glavobolje, nervoze i bolova u trbuhu.

Ne preporučuje se korištenje guarane s lijekovima protiv depresije, antikoagulanata koji razrjeđuju krv te kinolinskih antibiotika. U slučaju da je konzumirate s nikotinom, može povisiti tlak i otkucaje srca.

Izbjegavajte prekomjerno korištenje guarane budući da u tom slučaju neće dovesti do jačeg djelovanja, potaknut ćete pojavu nuspojava.

Budući da se često koriste u obliku kapsula, prije korištenja dobro pročitajte uputu i doziranje.

Ljekovita svojstva guarane

Guarana je prepuna ljekovitih fitokemikalija poput tanina, teobromina, katehina, saponina i drugih, snažnih antioksidansa koji pomažu tijelu da se bori protiv slobodnih radikala.

Guarana se često koristi kod problema s probavom i upalnih crijevnih bolesti prilikom koje može očistiti crijeva i smanjiti pojavu simptoma. Zbog toga se koristi i kod prirodnog mršavljenja. Pomaže i kod proljeva te se koristi i kao diuretik te sredstvo za liječenje infekcija mokraćnog mjehura te je pomoć za bolne menstruacije.

Guarana između ostalog može smiriti glavobolju i migrenu te ostale bolove, potaknuti cirkulaciju, opustiti mišiće, podići energiju i smanjiti umor te potaknuti koncentraciju. Guarana ublažava stres te pomaže u održavanju zdravlja očiju.

Njezin najveći učinak zabilježen je na kognitivne funkcije, a osim gore navedenih, utječe i na bolje raspoloženje. Brojna provedena istraživanja govore u korist guarane što se tiče održavanja budnosti, boljeg raspoloženja i pamćenja. U istraživanju su bili uključeni korisnici koji su koristiti manje doze gurane. Uspoređujući rezultate s onima koji je nisu uopće koristili, primijećen je znatan porast kognitivnih sposobnosti za koji je zaslužna upravo ova biljka.

2015. godine obavljeno je istraživanje objavljeno u znanstvenom američkom časopisu PLOS One, a tijekom kojeg je dokazano da gurana ima veći stimulirajući učinak od kave.

Foto: Wesley2048/Pixabay

Autor Martina Lovaković

Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki... Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.

Svakako isprobajte i ove recepte!

toplo hladna salata od šampinjona
veganski jogurt
salata od bulgura
špagete s pestom od tikvica
veganski Alfredo umak
vegetarijanske tortilje s povrćem

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primarni stupac

himalajska sol

Himalajska sol

Himalajska sok je kamena sol (halit) često ružičaste nijanse zbog minerala u tragovima, a koristi se kao ...

Više

kakao maslac

Kakao maslac

Kakao maslac je prirodna biljna mast koja se dobiva iz kakaovca ili zrna kakaovca i, unatoč nazivu, ne ...

Više

domaći seitan

Seitan

Seitan ili sejtan je visokoproteinsko vegansko jelo koje se koristi kao zamjena za meso. Priprema se od ...

Više

domaća granola

Granola

Domaća granola ili žitarice sve su popularniji izbor za doručak, a glavni razlozi su ti što se brzo ...

Više

aquafaba od graha

Aquafaba - zamjena za jaja

Aquafaba je naziv za tekućinu koja zamjenjuje jaja (cijelo jaje ili bjelanjak) u veganskoj kuhinji, a ...

Više

proizvodi od glutena

Što je gluten

Gluten ili u prijevodu "ljepilo" je protein koji se nalazi u pšenici, ječmu, piru, raži, a sadrži ga ...

Više

sojino mlijeko

Sojino mlijeko

Domaće sojino mlijeko sjajna je alternativa kravljem mlijeku i često korišten biljni napitak u veganskoj ...

Više

Footer

Vege.hr

Portal Vege.hr pokrenut je jer smo uočili nedostatak profesionalnih informacija iz kategorije vegetarijanstva i veganstva u Hrvatskoj. Više

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Mreža

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr
Copyright © 2019–2025. by Gastro Mreža. Sva prava pridržana. Web: Informativka