Đumbir ili latinski Zingiber officinale gomoljasta je trajnica koja spada u porodicu ljiljana. Ova ljekovita biljka poznata je po svom korijenu koji pripada u skupinu superhrane jer se već tisuću godinu koristi kao lijek, hrana, začin i u kozmetičke svrhe.
Đumbir potječe iz Kine, a s vremenom se uzgoj đumbira proširio i na cijeli svijet. Danas se najviše uzgaja u Aziji, Africi, Karibima i Indiji, Jamajci i Australiji.
Riječ je o popularnoj biljci u kuhinjama širom svijeta, a sve zbog specifičnog ljutkastog okusa. Jedna je od najčešće korištenih biljaka u ajurvedskoj medicini.
Upotreba đumbira
Đumbir se može konzumirati kao korijen u sirovom obliku, osušeni, u prahu, ukiseljeni ili ušećereni, kao sirup ili kao tinktura.
Možete ga pronaći u svim trgovinama zdrave hrane, a preporučuje se da uvijek izaberete onaj organski.
Kada god ste u prilici koristite svježi đumbir jer on sadrži više ljekovitih sastojaka, posebice gingerola.
Korijen đumbira za konzumaciju mora biti čvrst i gladak. Provjerite da nije počeo razvijati plijesan.
Đumbir se može grickati svježi, u obliku čaja ili ga možete dodati prilikom pripreme smoothieja, shakeova i pahuljica za doručak. Naribajte ga u voćne i povrtne salate i uživajte u njegovim blagodatima, ali i posebnom okusu. Koristite ga u rižotu, tjestenini, umacima, nadjevima, pitama, desertima, kolačima. Đumbir zapravo možete dodati u svako jelo po želji.
Među provedenim istraživanjima nije dokazana njegova toksičnost, čak niti u većim dozama, stoga je siguran za upotrebu. Jedino se preporučuje oprez kod onih koji uzimaju sredstva protiv zgrušavanja krvi jer đumbir može razrijediti krv. Također, preporučuje se savjetovanje s liječnikom ako bolujete od visokog krvnog tlaka. U slučaju trudnoće, sigurna dnevna doza đumbira je ona od 1000 miligrama.
Ljekovita svojstva đumbira
Đumbir sadrži vitamine C i B skupine, minerale magnezij, bakar i mangan te važne esencijalne aminokiseline. Osim toga, ljekovitost mu podižu eterična ulja koja su zaslužna za njegove super moći.
Đumbir sadrži sastojak gingerol koji pomaže radu probavnom sustava te otklanja sve tegobe. Njegovim konzumiranjem možemo poboljšati rad crijeva, ublažiti nadutost, grčeve i sve ostale želučane tegobe. Budući da potiče lučenje sluzi, smanjuje se oštećenje sluznice te nastanak čira. Spoj zingeron koji se također nalazi u đumbiru i ujedno mu daje ljut okus, učinkovito djeluje protiv proljeva koji je uzrokovan E. coli.
Sastojci i spojevi iz đumbira sprječavaju upale u tijelu, imaju antibakterijska i antihistaminska svojstva.
Đumbir se preporučuje kod liječenja reumatoidnog artritisa i svih ostali bolesti koje pogađaju mišiće i kosti. Stručnjaci su došli do saznanja da je liječenje artritisa prirodnim putem đumbirom, učinkovitije od liječenja konvencionalnim lijekovima.
Od đumbira možete napraviti i obloge protiv bolova uzrokovanih artritisom i reumom, ukočenog vrata svih ostalih bolova u leđima. Pomaže i kod grčeva u želucu, upale bubrega i jetre te kod astme i bronhitisa.
Istraživanja pokazuju da konzumiranje đumbira i vode može eliminirati toksine iz tijela, pomoći u ubrzavanju metabolizma i topljenju masnoća i mršavljenju. Smanjuje kolesterol i sprječava pojavu ugrušaka u krvi.
Đumbir ekspresno diže imunitet pa se preporučuje konzumirati s limunima tijekom zimskih mjeseci.
Više od 2500 godine koristi se u Indiji, Kini i drugim azijskim zemljama protiv mučnine. Njegova prednost je ta što ne uzrokuje dodatne nuspojave poput omamljenosti kao što je to slučaj s konvencionalnim lijekovima. Preporučuje se kod mučnina u trudnoći, mučnina uzrokovanih vožnjom automobilom ili mučninama od kemoterapije.
Đumbir dokazano ubija stanice raka pa se može koristiti kao prevencija, ali i kod liječenja.
Budući da ima blagotvorno djelovanje na zdravlje i ljepotu kože, čest je sastojak mnogih kozmetičkih preparata za njegu. Koristi se kod suzbijanja celulita te može zagladiti kožu i smanjiti bore, ublažiti upale i poboljšati ten te svakom tipu kože dati sjaj i mekoću.
Foto: congerdesign/Pixabay
Odgovori