Ljekovitost crnog kima prepoznata je još za vrijeme Drevnog Egipta, a njegova ljekovitost potvrđena je tek u novijoj povijesti kada je crni kim i populariziran. Otada se svrstava u skupinu superhrane zbog idealnog kemijskog sastava koji pomaže u održavanju zdravlja. Poznate su riječi Muhameda koji je za crni kim rekao da može izliječiti sve osim smrti. Crni kim se još naziva i čorokot, čurekot, rimskih korijander ili crni kumin.
Crni kim je cvjetna biljka porijeklom iz jugoistočne Azije te nije u srodstvu s nama poznatijim kimom. Može narasti do 40 centimetara te ima nazubljene listove i plave cvjetove. Najčešće se uzgaja u južnoj Europi, Indiji, zapadnoj Aziji te sjevernoj Africi.
U orijentalnim zemljama crni kim se koristi više do 2000 godina i to kao ljutkasti i aromatični začin te u prirodnoj medicini. U azijskim zemljama se njime obično posipavaju peciva, a često se koristi i kao dodatak poznatom sarajevskom somunu, odnosno lepinji.
Upotreba crnog kima
Iako se može koristiti u obliku sjemenki, kapsula i ulja, najčešće se koristi u obliku ulja. Može se koristiti lokalnom ili oralnom primjenom, a doziranje ovisi o samoj tegobi.
Ulje crnog kima
Ulje crnog kima dobiva se postupnog hladnog prešanja sjemenki. Budući da je bogato vitaminom E koristi se od davnina u kulinarstvu i kozmetici.
Uobičajena doza za poboljšanje ili održavanje zdravlja kod odraslih osoba je dvije žličice ulja dva puta na dan. Najbolje ga je uzimati nakon obroka s malo meda ili sirupa od javora, budući da mu je okus artomatičan i pomalo ljut.
Ulje crnog kima može se koristiti i kao začin za salate ili umake u kulinarstvu ili na koži i kosi.
Primjena ulja crnog kima ovisi i o tegobi za koju se primjenjuje. Tako se kod oslabljenog imuniteta preporučuje 40 kapi ulja crnog kima uzimati tri puta na dan nakon jela. Možete ga uzimati samog ili uz žlicu meda zbog boljeg okusa.
Najčešće se ulje crnog kima uzima kod prirodnog liječenja alergija. Dugoročno uzimanje ulja smanjuje ili potpuno uklanja alergijske reakcije kod alergijskog rinitisa, neurodermatitisa te kod astme. Koristi se na isti način kao i kod jačanja imuniteta, 40 kapljica ulja, tri puta na dan. No, važno je spomenuti da se ulje mora početi koristiti nekoliko mjeseci prije pojave alergijskih reakcija te sve do završetka sezonskih alergija.
U slučaju povišenog kolesterola preporučuje se konzumiranje ulja crnog kima 20 tjedana i to po pola čajne žličice ulja dnevno, a kod povišenog šećera dvije čajne žličice, tri puta na dan.
Bez obzira o kojoj primjeni se radi, poboljšanje se javlja u roku do 8 do 12 tjedana od početka konzumacije crnog kima.
Ulje crnog kima se ne preporučuje za oralnu primjenu kod djece mlađe od tri godina te kod dojilja i trudnica.
Kod kupovine pripazite da bude pakirano u tamne staklenke jer to znači da se radi o premium kvaliteti. Naime, mora se obvezno čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Preporučena temperatura za čuvanje ulja crnog kima je od 5 do 25 stupnjeva. Ne smije sadržavati nikakve dodatne kemikalije i aditive.
Sjemenke crnog kima
Sjemenke crnog kima se mogu koristiti kao začin za salate, rižota ili tjestenine, a kao takve najčešće se koriste u Egiptu, Indiji, Bangladešu i Turskoj. Najbolje ih je iskoristiti kod priprema jela od povrća, za dodatnu aromu kod začinjavanja salata ili za dekoriranje.
Sjemenke se mogu koristiti mljevene ili cijele, a možete ih dodati u jelo po želji. Dobro se slažu s češnjakom i medom.
Kapsule crnog kima
Kapsule crnog kima su bazirane na ulju crnog kima pa im je učinak gotovo jednak. Kupujte samo one organske, provjerenih certifikata te prije primjene proučite upute na pakiranju.
Mast crnog kima
Mast crnog kima sastoji se od hladno prešanih sjemenki uz dodatak ulja noćurka. Riječ je bogatstvu zasićenih masnih kiselina koje djeluju na kožu regenerirajuće i protuupalno.
Ulje, sjemenke, mast i kapsule crnog kima možete nabaviti u svim bolje opremljenim drogerijama zdrave hrane.
Ljekovita svojstva crnog kima
Smatra se da malene crne sjemenke imaju najbolji kemijski sastav od svih prirodnih lijekova. Sadrže gotovo sve što je ljudskom tijelu potrebno, od proteina, zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, ugljikohidrata, folne kiseline, niacina, iamina pa sve do vrijednih vitamina i minerala kao što su beta karoten, željezo, kalcij i mnogi drugi.
Do sada je provedeno više od 200 znanstvenih istraživanja kojima je potvrđena njegova ljekovitost. Ima pozitivno djelovanje kod povišenog krvnog tlaka, upale sinusa, alergija, umora, kod kožnih bolesti kao što su psorijaza i akne, pomaže kod bolova u zglobovima, kod reumatoidnog artritisa, kod svih probavnih tegoba poput crijevnih gljivica, proljeva, kolika, nadutosti te bolova u želucu i crijevima. Crni kim jača imunitet, pomaže kod ublažavanje simptoma PMS-a te liječi neplodnost i impotenciju. Pomoći će i u slučaju nesanice i depresije te će ublažiti i učinak zračenja za vrijeme radiološke terapije. Učinkovit se pokazao i kod povišenog šećera u krvi, lošeg kolesterola te kod upale dišnih puteva. Gotovo da ne postoji tegoba kod koje nije zabilježeno njegovo ljekovito djelovanje.
Jedan od najljekovitijih sastojaka crnog kima, timokinon, dokazano pomaže kod karcinoma gušterače te kod onih koji su se podvrgli kemoterapiji. U slučaju preventivnog djelovanja protiv karcinoma, preporučuje se uzimati 20 kapi ulja crnog kima, tri puta na dan.
Pomaže i kod prirodnog liječenja gljivica na noktima, koži, vlasištu i spolovilu, a tu svrhu može se uzimati i oralno i dermalno.
Koristi se i u održavanju ljepote i zdravlja kose, kože i noktiju. Jača korijen kose, smanjuje pojavu peruti te padanja kose. Utrljajte dvije do tri kapi ulja u kosu i osušite kao i inače. Ako je vaša koža sklona crvenilu i upalama, preporučuje se lokalno ili oralno koristiti ulje crnog kima. Pomaže i kod njege kože sklone borama.
Foto: gokalpiscan/Pixabay
Odgovori