Želite li tijelo opskrbiti velikim dozama vitamina C, pouzdajte se u supernamirnicu camu camu. Ova tropska biljka najveći je čovjeku poznat izvor vitamina C, a prema provedenim istraživanjima sadrži ga čak 40 posto više nego limun.
Ovo tropsko grmoliko i bobičasto stablo raste u tropskim područjima uz rijeku Amazonu. Iako se može pohvaliti velikom količinom brojih vitamina i minerala, posebnim ga čini velika količina prirodnog C vitamina. S obzirom na to, ubraja se u najbolje dodatke prehrani te se često naziva "prirodnom vitaminskom pilulom".
Do 1957. godine ovo vrijedno bobičasto voće bilo je nepoznato. Tada je objavljena analiza Ministarstva zdravlja u Peruu kojom su otkrivena njegova ljekovita svojstva te se danas koristi u svim dijelovima svijeta.
Upotreba camu camu
U trgovinama zdrave hrane postoji camu camu u obliku praha ili kapsula. Preporučuje se koristiti 1 gram camu camu praha na dan. Možete ga umiješati u pahuljice za doručak, u smoothie ili u prirodni sok. Doze se mogu povećati u slučaju da postoji teži zdravstveni problem.
Ako imate problema s bubrežnim kamencima ili probavnim čirevima izbjegavajte velike količine vitamina C, odnosno ne preporučuje se korištenje camu camu praha ili kapsula.
Ljekovita svojstva camu camu
Uz već spomenuti visok udio C vitamina, camu camu sadrži vitamine B1, B2 i B3 te minerale željezo, kalij, kalcij, fosfor i druge hranjive tvari. Osim toga sadrži i aminokiseline, flavonoide, beta karoten, proteine, serin, valin, leucin i druge.
Camu camu se preporučuje za prevenciju i liječenje prehlade i gripe, upravo zbog vitamina C kojim obiluje. Iz istog razloga jača imunitet te poboljšava apsorpciju željeza. Njegova ljekovita svojstva pomažu zacjeljivanju rana, smanjuju pojavu migrene i depresije te pružaju veću izdržljivost kod borbe protiv virusa i bakterija.
Potreba za vitaminom C se razlikuje kod ljudi te se mijenjaju s obzirom na životni stil, odnosno pojavu bolesti, ozljeda i stresa. No, dnevna doza vitamina C koja se preporučuje za održavanje zdravlja za žene je oko 70 miligrama, dok je za muškarce 90 miligrama. Budući da tijelo ne može samo proizvesti C vitamina, posebice se preporučuje kod onih s anemijom, odnosno nedostatkom željeza, jer može pomoći u njegovoj boljoj apsorpciji u krvi.
2008. godine japanski znanstvenici su došli do iznenađujućeg otkrića. Otkrili su nevjerojatne protuupalne i antioksidativne učinke ovog tropskog voća. Istraživanje su vršili na skupini pušača kod kojih je camu camu ostvario puno bolje rezultate kod borbe s oksidativnim stresom nego kod korištenja askorbinske kiseline. Razlog boljem djelovanju su bioflavonoidi koji se nalaze u camu camu, a koji su ključni za djelovanje vitamina C.
Poznati su i pozitivni učinci camu camu na osteoartritis, astmu, aterosklerozu, hepatitis, gingivitis, glaukom i ostale bolesti. Posebno se preporučuje za mentalno zdravlje. Njegov vrijedan sastav djeluje na ravnotežu kemije u mozgu i veće stvaranje serotonina, bez štetnih nuspojava koje se javljaju u slučaju korištenja lijekova.
Dokazana je učinkovitost u liječenju herpesa. Naime, herpes na usnama može nestati već u roku jednog dana, dok genitalni herpesi nestaju već za dva dana. Može se uzimati i preventivno kao i slučaju svih infekcija.
Camu camu pomaže i u održavanju ljepote i zdravlja kože kose. Potiče stvaranje kolagena koji štiti tetive i ligamente i smanjuje rizik od nastajanja ozljeda. Želite li očuvati kožu lijepom i mladolikom iznutra, koristite redovito camu camu koji će vam pomoći protiv bora i prištića. Osim toga, camu camu će pomoći u smanjenju apetita te boljim rezultatima kod mršavljenja.
Istraživanja potvrđuju i da povećava plodnost tako što uravnotežuje hormone, štiti zdravlje očiju te smanjuje rizik od pojave raka. Ova vrijedna biljka utječe pozitivno na sve stanice u tijelu te doprinosi općem zdravlju.
Foto: Agroforum Perú/Wikimedia
Odgovori