Iako gotovo svi badem svrstavaju u orašide, riječ je ustvari o koštuničavom voću. Zbog blagodati koje ima po ljudsko zdravlje, možemo ga svrstati i u superhranu. Smatra se da potječe iz Kine gdje se uzgajao još od 3000. godine prije Krista. U Europi se u početku proširio diljem Sredozemlja, a u 18. stoljeću redovnici iz Španjolske su badem doveli na američko tlo, točnije u Kaliforniju koja je kasnije postala i jedna od najvećih proizvođača.
Postoje dvije vrste badema, slatki i gorki. Gorki badem se malo razlikuje od slatkog, plodovi su mu kraći i širi, ali je jako gorak te otrovan i stoga nejestiv. Slatki badem je onaj koji možemo pronaći u trgovinama i koji konzumiramo u sirovom i prženom obliku. Dodaje se u različita jela, a od njega možemo pripremiti i maslac i mlijeko. Iako je gorki badem nejestiv, koristi se u prerađenom obliku za proizvodnju bademovog ulja.
Nutritivne vrijednosti badema
Badem pripada u skupinu izrazito zdravih namirnica s velikim udjelom vitamina, minerala, aminokiselina i vlakana. 100 grama badema sadrži čak 12 grama vlakana što je bitno ako želite zdravu probavu te čak 21 gram proteina što je posebno bitno u veganskoj prehrani jer zastupljenost biljnih proteina u voću i povrću nije toliko velika.
Ono po čemu se još ističe su zdrave masnoće, i to 49 grama u 100 grama badema. Od toga je čak 31 gram mononezasićenih masnih kiselina koje se nalaze i u maslinovom ulju, a koje preventivno djeluju protiv srčanog udara.
Osim spomenutog, badem je bogat vitaminom B2 i E te mineralima magnezija, bakra, mangana i fosfora. 100 grama badema sadrži 130 posto dnevne preporučene doze vitamina E.
Badem regulira razinu šećera u krvi tako što konzumiranjem 90 grama badema dnevno smanjujete glikemijski indeks ostalih konzumiranih namirnica.
Budući da kožica badema sadrži čak 20 flavonoida, preporučuje se da ih konzumirate s kožicom.
Badem je također odličan pomagač kod ublažavanja simptoma žgaravice, štiti tijelo od slobodnih radikala i pomaže u procesu zdravog mršavljenja. Kad vas uhvati iznenadna glad između obroka, pojedite šaku badema čiji će vas idealan omjer proteina, ugljikohidrata i masti zasititi bez prejedanja.
Osim što je zdrav i hranjivim tvarima pomaže nahraniti organizam iznutra, isto tako možete njegovati tijelo i lice bademovim uljem. Želite nahraniti osjetljivu kožu tijela, izmasirajte se maslinovim uljem, a ne zaboravite i lice jer bademovo ulje pomaže kod kože sklone borama i podočnjacima.
Upotreba badema
Kod nekih bademi mogu uzrokovati probavne tegobe, a ako i vi spadate u tu skupinu, preporučuje se da bademe prije konzumiranja namočite i ostavite tako preko noći.
Bademe možete kupiti u rinfuzi, zapakirane, narezane na listiće i mljevene. Iako su ukusni kao grickalice između obroka, bademi će se odlično uklopiti u kolače, muffine, torte, pite, umake i nadjeve. Gorski bademi se, s druge strane, osim u proizvodnji bademovog ulja, koriste i za izradu poznatih talijanskih kolača amaretta.
Bademe lako možete usitniti u sjeckalici ili u blenderu, a kao takve možete ih koristiti za pripremu slastica ili žitarica za doručak. Dodajte ih zobenoj kaši, sojinom jogurtu uz dodatak grožđica, datulja ili svježeg voća po želji.
Njihova upotreba kod pripreme slastica je neograničena. Dodajte ih u kreme ili pudinge, u tijesta za pite, kolače s marcipanom, nadjeve ili kao ukras na torti. Bademi se dobro slažu i sa slanim jelima, primjerice uz rižu.
Blanširanje badema
Bademe je najbolje kupiti s kožicom. Ako recept zahtijeva bademe bez kožice, lako ćete je ukloniti blanširanjem. Prelijte ih vrućom vodom i ostavite da tako odstoje neko vrijeme. Potom ih ocijedite i isperite hladnom vodom. Tako ćete kožicu najlakše ukloniti.
Pečenje badema u pećnici
Ako recept zahtijeva pečene bademe, položite ih u pećnicu na temperaturu od 75 stupnjeva na 20 minuta. Povremeno otvorite pećnicu i promiješajte ih.
Bademovo mlijeko
Biljni napitak od badema jedna je od alternativnih biljnih zamjena za kravlje mlijeko. A budući da je jedno od skupljih u trgovinama, zašto ga ne biste pripremili kod kuće? Proces je jednostavan, a zauzvrat ćete dobiti zdrav i ukusan napitak
Sastojci:
- 1 čaša badema
- 4 čaše vode
- javorov sirup po želji
Priprema
Dan prije ostavite bademe u vodi, a sljedećeg dana ih ocijedite i dodajte u blender s vodom i sladilom. Umjesto javorovog sirupa možete koristi i neki drugi zaslađivač.
Blendajte sve dok bademi ne budu posve sitni, a nakon toga dobiveni napitak procijedite kroz cjedilo za biljna mlijeka ili kroz gazu. Pulpu badema možete iskoristiti za pripremu sirovih kolača.
Maslac od badema
Maslac od badema možete napraviti isključivo od samo jednog sastojka - badema. Osim toga, po želji mu možete dodati malo soli ili ulja po želji.
Stavite potrebnu količinu badema u blender i blendajte 15-ak minuta ili onoliko koliko će biti potrebno da dobijete maslac. Vjerojatno ćete trebati više puta paliti i gasiti blender. Kada bademi dobiju strukturu maslaca, postupak je gotov.
Gdje kupiti bademe i kako ih skladištiti
Danas se bademi mogu kupiti u svim prehrambenim trgovinama i trgovinama zdrave hrane. Uglavnom se prodaju bez ljuske što im ne bi trebalo smetati ako ćete ih pravilno spremiti i čuvati. Ipak, ljuska im znatno može produljiti rok trajanja.
Mogu se kupiti s kožicom ili oljušteni. Budući da kožica sadrži zdrave flavonoide, preporučuje se da koristite upravo takve.
Ako želite kupiti kvalitetne bademe, provjerite mirišu li slatkasto i savijaju li se pod pritiskom. Ako im je miris gorak, to je znak da badem nije svjež i da se počinje kvariti.
Budući da su prepuni masnoća, važno ih je pravilno skladištiti kako se ne bi užegli. Skladištite ih na hladnom i tamnom mjestu pohranjene u zatvorenoj posudi. Možete ih pohraniti i u hladnjaku ili u zamrzivaču. Pohranjeni u zamrzivaču mogu trajati i godinu dana.
Foto: jennyleenaguirre/Pixabay
Odgovori